Restauratéři a vlekaři neposlouchají, porušují nařízení, a proto je potřeba přitvrdit. To zaznělo z úst ministra vnitra Jana Hamáčka na dnešní tiskové konferenci. Vicepremiér doslova řekl, že se lidé chlubí tím, že mají otevřeno.
„Každý den dostávám maily od občanů, kteří mě upozorňují na to, že jsou to zejména bohužel restaurace, které ignorují opatření, mají otevřeno a ještě se tím drze chlubí,“ řekl Jan Hamáček a pokračoval tím, že si lidé dělají kabaret. „Snaha je, aby kvůli pár procentům těch, kteří buď nerespektují ta nařízení nebo si z toho ještě dělají kabaret, aby nedocházelo k ohrožení života drtivé většiny slušných lidí, kteří ta nařízení dodržují,“ konstatoval Hamáček.
Hříšníci podle něj nejsou jen mezi restauratéry, ale nařízení porušují i někteří hoteliéři a provozovatelé lyžařských vleků.
Ministr vnitra ujistil, že prý nechystá žádný bič na podnikatele, ale zároveň doplnil, že chce zrychleně prohnat sněmovnou novelu k příslušnému zákonu, která bude jasně stanovovat, že obce s rozšířenou působností mají bez zbytečného prodlení zapisovat do registru přestupků tresty, které padnou ve správním řízení. Nyní tuto povinnost obce nemají. Změna má nastat kvůli tomu, aby policisté měli přehled o tom, zda konkrétní podnikatel občas nepáchá přestupky na více místech po republice.
Celé takové opatření by bylo asi v pořádku, kdyby Hamáček nezapomínal na jednu zásadní věc. Ti hoteliéři, restauratéři a vlekaři mnohdy neporušují pravidla kvůli tomu, že je to baví, ale kvůli tomu, aby přežili. V České republice pod vládou Andreje Babiše a Jana Hamáčka funguje totiž docela dobře jen jedno. Vydávání zákazů a nařízení. Co naopak funguje velmi mizerně, je pomoc podnikatelům, kterým stát zakazuje pracovat. Ti už jsou zcela na dně, nemají z čeho platit nájmy a další výdaje nejen v podnikání, ale i v soukromém životě. Napůjčovali si, kde mohli, a utratili úspory. Pomoc od státu je minimální, nebo nulová. Donekonečna čekají, až úředníci vyřeší jejich žádosti podané například na ministerstvo Karla Havlíčka.