Majitel Deníku k novinářům: Jděte do hajzlu. A opovažte se z toho něco zveřejnit

Spolumajitel skupiny Penta Investments a osmý nejbohatší Čech Marek Dospiva (ČTK)

Spolumajitel skupiny Penta Investments a osmý nejbohatší Čech Marek Dospiva | FOTO: ČTK

Naprosto dokonale se odkryl Marek Dospiva, osmý nejbohatší Čech, spolumajitel společnosti Penta a významného vydavatelství Vltava Labe Media. Jednou jedinou větou řekl o sobě v podstatě vše, ale především o tom, jaký má vztah k novinářům. Rozhodně to není tak, že by poslání novinářů považoval za důležité. Že by je bral jako důležitou součást demokracie a uznával je. Otázkou tedy je, proč sype peníze do vydavatelství, navíc vydavatelství, které lze jen těžko považovat za perspektivní investici.

Co se konkrétně stalo? Novináři Deníku N zjistili, že Dospiva nechal zbourat hotel Barbora ve Špindlerově Mlýně. Budovu, která zřejmě bránila ve výhledu na „český Aspen“ právě Dospivovu apartmánovému domu. Jenže problém je v tom, že Dospiva údajně neměl mít povolení k demolici, jen ke stavebním úpravám Barbory. Když miliardář dostal prostor k vyjádření, reagoval takto: „Jste tam všichni hovada, jděte do hajzlu, vypadněte. A opovažte se z toho něco zveřejnit.“ Tak jeho slova tlumočila novinářka Eliška Hradilková Bártová.

Že si někteří lidé dělají ve Špindlu téměř co chtějí a že se ze skvěle položeného horského městečka postupně stává předražená a místy nevkusná parodie, je bohužel smutný fakt a je třeba toto téma řešit. Nicméně, Dospiva se dokonale odkopal. Investice Penty do VLP, jak se vydavatelství dříve jmenovalo, byla od počátku překvapivá. Vydavatelství nemělo v posledních letech před akvizicí nijak oslnivé výsledky, nad vodou ho držely jen ostré škrty. Prodaný náklad mu navíc nadále značně padá. Pravý důvod akvizice Dospiva naznačil již před časem. “Nebudu chodit kolem horké kaše. To, že média vlastníme, nám dává jistotu, že pro kohokoli bude horší nás iracionálně napadat. To iracionálně bych podtrhl,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Ve zkratce, noviny kupovali, aby se jich ostatní báli. Tak jako Babiš. Ten k tomu navíc přidal legendární důvod „aby konečně novináři psali pravdu“.

Vltava Labe Media nyní vydává řadu především lifestylových časopisů, stěžejním titulem ale zůstává Deník, i když ten současné vedení redakcí postupně mění z Deníku na týdeník. Z celostátního pohledu nejde o silné médium. Jeho potenciál je ale v regionech. Vlastní malý tým novinářů v každém okrese a dokáže zasáhnout statisíce, především starších lidí.

A kdo je ten Marek Dospiva, který má tak kladný vztah k novinářům? Jedním z nejzajímavějších bodů v jeho životopisu je studium na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). To je škola, na které před rokem 1989 studovala komunistická elita. Absolventi končili ve vysokých politických funkcích a v diplomatických službách. Škola byla velmi úzce propojena se sovětskou tajnou službou, což v Praze přiznal i ředitel centra postsovětských studií této univerzity Stanislav Čerjňavskij. Bývalý ředitel české kontrarozvědky Karel Randák na adresu MGIMO a absolventů před časem prohlásil: „Ruské tajné služby zahraniční studenty rutinně po absolvování sledují, udržují s nimi kontakt a tipují si je jako možné spolupracovníky.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Dalším místem, kde Dospiva studoval, byl Peking, kde se pohyboval už po roce 1989. V té době začal z Asie do Československa dovážet textil, na čemž vydělal první velké peníze. Dnes spoluvlastní Penta Investments. Skupina v ČR ovládá například Aero Vodochody, lékárny Dr. Max, několik nemocnic, uvedené vydavatelství VLM, nebo řadu nemovitostí. Dospiva v minulosti podpořil několika miliony korun stranu Realisté, která zcela propadla ve volbách a nakonec sama sebe rozpustila.

Ale zpět k té jeho krásné větě „Jste tam všichni hovada, jděte do hajzlu, vypadněte. A opovažte se z toho něco zveřejnit“. Marek Dospiva si neuvědomuje, stejně tak jako Babiš, že mu Česká republika nepatří. Nepatří mu všichni novináři, i když by se mu to líbilo. Může být hysterický, jak chce. Dokud se bude chovat jako paša, který si dělá co chce a ječí a vyhrožuje novinářům, novináři se mu budou náležitě věnovat. Česká republika zatím není Rusko ani Čína.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]