Majitele čajovny, který dal dohromady petici proti EET, navštívila opakovaně kontrola

Foto: Alžběta Huclová

Ivo Hucl ve své čajovně | FOTO: Foto: Alžběta Huclová

Ivo Hucl, spisovatel, básník, pořadatel kulturních akcí a provozovatel čajovny v západočeských Štáhlavicích, je iniciátorem petice za zrušení zákona o EET, kterou podepsalo 20 tisíc lidí. V aktuálním rozhovoru pro deník FORUM 24 shrnuje, jak petice pokročila – nyní ji projednává senát. Přibližuje také osud EET v dalších zemích a prozrazuje, že ho už třikrát navštívila kontrola na EET.

Jak jste spokojený s dosavadním projednáváním petice v senátu?

O nějaké spokojenosti nemůže být zatím řeč. Když vše v krátkosti shrnu, do této chvíle
v senátu k Petici za zrušení zákona č.112/2016 Sb., o evidenci tržeb proběhla tři jednání
a pak tisková konference u příležitosti předání prvních podpisů a návrhu zákona na zrušení EET, který předkládali senátoři Ivo Valenta, Miloš Vystrčil a Jan Horník. Konala se dvě sezení výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a tuto středu se uskutečnilo v Zaháňském salonku Valdštejnského paláce veřejné slyšení. Zúčastnili se ho věrní podporovatelé systému EET, například Alena Schillerová z ministerstva financí, Jiří Fojtík z Generálního finančního ředitelství, Pavel Vinkler z ministerstva průmyslu a obchodu, Ladislav Minčič z Hospodářské komory, Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu, Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR nebo František Imrecze, prezident Finanční správy SR. Zrušení zákona svými referáty podpořili Radomil Bábek z Asociace podnikatelů a manažerů, Petr Thaisz za Stranu soukromníků ČR, Pavel Havlíček za Asociaci živnostníků a Boleslav Buzek za Radostné Česko. Na tomto fóru se bohužel nevedl dialog. Argumentačně a názorově to bylo velmi výživné setkání, trochu jako setkání deštníku a šicího stroje na pitevním stole.

Překvapily vás nějaké argumenty?

Mne na debatě o EET stále překvapuje směs zjevné odborné erudice, ztráty smyslu a sociální infantility. Ve veřejném prostoru se stále vytváří dojem, že svět bude nejšťastnější místo k žití až ve chvíli, kdy bude pouze bílý jako rolák Andreje Babiše na předvolebních billboardech. A někteří vyvolení vědí jak na to. Jurodivou vizi přednesl například pan Karel Havlíček: bez on-line připojení nebude nikomu během několika let umožněno participovat na pracovním prostředí. Takže vítejte ve věčném on-line ráji! Stát bude mít o každém občanovi komplexní databázi informací, sám bude však stále zahalen mlhou jako Kafkův Zámek.
Asi jediným překvapením pro mne bylo vystoupení senátora Pavla Štohla za ČSSD, který řekl, že by rád připravil pozměňovací návrh, aby ulevil nejmenším podnikatelům. To znamená, že by se stanovila například hranice roční tržby půl milionu korun, a podnikatelé, kteří by nepřekročili tyto tržby, by byli vyňati z elektronické evidence tržeb. Pokud by jeho názor přijala celá ČSSD, je velká šance, že se zákon o EET dočká výrazných korekcí. Samozřejmě naším cílem stále zůstává jeho úplné zrušení.

Foto: Alžběta Huclová

Dozvěděl jste se nějaké zajímavé informace z fungování EET od zástupců Slovenska a Chorvatska?

Od zástupce velvyslankyně Chorvatska Borise Belaniče jsme se dozvěděli, že v Chorvatsku podporuje EET 93 % obyvatelstva a že loterii vnímají jako zábavnou hru. Na Slovensku klesly daňové úniky z 280 miliónů EUR na 51 milionů EUR. Zároveň se však vyrojily sofistikované podvody s falešnými pokladnami a softwarovými klíči, kterými si podnikatelé snižovali vykázané tržby. Dále že slosovali 198 000 000 účtenek, že v roce 2014 provedli 25 000 kontrol a zjistili 6500 porušení. Vlastně samé radostné zprávy jako v dobách pětiletých plánů. Děsí mne, že nikomu nepřijde divné, že v těchto informacích není žádný prostor pro člověka, pro to, co je přirozené, užitečné, potřebné a dobré.

Náměstkyně ministra financí Schillerová, která je za EET odpovědná, v senátu uvedla, že zákon o EET je dobře napsaný a že je třeba nechat mu čas. Co si o tom myslíte?

Paní náměstkyně nemůže hovořit jinak. Vlastní děti jsou vždycky nejlepší, i když kradou. Na rozdíl od závěrů finanční správy jsem přesvědčen, že zákon o EET byl připraven špatně a že již první dvě vlny přinesly do českého podnikatelského prostředí jen zmatek a nejistotu. Vyšší výběr daní se zatím nekoná, což znamená, že občané na tento projekt doplácejí. Například zvýšením cen v restauracích
o 10 % a zvýšením cen piva. Některé hospody se mění na soukromé kluby, s podnikáním končí důchodci, trafiky a malé koloniály. Z účtenky se stalo politikum, 80 % občanů si je nebere, 20 % požaduje předem její nevystavení, EET se tak stává zcela bezzubá. Žádné nové mateřské školky ani dětská hřiště. Nemá asi příliš cenu připomínat již mnohokrát publikované nedostatky, jako že si zákon plete tržby a příjmy, že s obrovskými problémy se potýkají e-shopy, sezonní stánkaři na trzích, starší lidé, kteří nerozumějí počítačům, nebo podnikající nevidomí; velkým problémem je evidence kurzových zisků ve směnárnách, do nejistoty byly uvrženy tisíce živnostníků, kteří pracují v místech bez připojení k internetu. Takových je v ČR stále 30 %, především v komerčně neatraktivních lokalitách. Komplikace neřeší ani možnost požádat si o zjednodušený režim a data odesílat do 5 dnů. Nikdy se vám nepodaří vyhnout něčemu, co způsobí nějaký problém.

O tom, že zákon nebyl dobře připraven, svědčí i to, že ještě nebyl uplatněn v plné šíři a již se od něj část autorů distancuje nebo se chystají předkládat razantní pozměňovací návrhy a výjimky. Přitom původně deklarovaný záměr byl bez výjimek, padni, komu padni. Sám Andrej Babiš však již v aktuální předvolební kampani slibuje vyjmout fyzické osoby s paušální daní a příjmy do 500 000 Kč, dále veřejné spolky, bufety ve školách, e-shopy, prodejce vánočních kaprů… KDU ČSL přichází s myšlenkou vůbec nespustit celou třetí a čtvrtou vlnu EET. Zřejmě zjistili, že provozovatelé penzionů kradou daleko víc než instalatéři nebo zubaři. Setkáváme se s takovými absurditami, že stánek s dvěma pivními sety EET podléhá a stánek bez pivních setů bude podléhat až od března. Osvobozené od EET jsou banky a veřejné záchodky. Strany jako ODS, TOP 09 nebo Soukromníci se netají s názorem, že EET zcela zruší. Tímto informačním zmatkem v českém podnikatelském prostředí se jen kulminuje nejistota, destabilita a nespravedlnost.

Archiv Ivo Hucla

Věříte v konec EET? Pomohou podzimní volby?

No, bez víry by to asi nešlo, i když já si ji nespojuji s žádným bohem. Spíše ji vnímám v souvislosti
s pravdou. Proto si myslím, že víra může měnit život k lepšímu. V tomto ohledu hraje EET jen okrajovou roli. Osobně mě více zajímají kořeny současné společenské a politické entropie. Jak je možné, že tolik našich občanů tak snadno podléhá autokratickým tendencím a je fascinována byrokratickou mašinerií? Například prázdným heslům o narovnání podnikatelského prostředí nebo demagogii o vyšším výběru daní? Z podstaty rovnosti je přece zcela lhostejné, zda všichni podnikají s pokladnami nebo bez pokladen; důležité je, že k této skutečnosti přistupují s důvěrou a svobodně. To je skutečné narovnání podnikatelského prostředí. Ale to se o zákonu o EET rozhodně říci nedá, protože 80 % živnostníků mu nedůvěřuje. Jaký má za současného hospodaření státu smysl mantra o vyšším výběru daní, když stát nakládá s financemi jako cedník s vodou? Všichni přece víme, že veškeré přerozdělování je pouze živnou půdou pro korupci a v důsledku má stejný výsledek jako transfuze z levé ruky do pravé, při které se 70 % krve rozbryndá po podlaze. Ekonomická jednostrannost státního aparátu vytvořila z pracujícího občana nepřítele státu a sprostého podezřelého. Dokud za tento alarmující stav společnosti nepřijmeme osobní odpovědnost, nedočkáme se ani konce EET, ani svobody. Žádné volby nám nepomohou.

Jaké máte zkušenosti s EET u vás v podniku? Už vás navštívila kontrola?

Já mám již dlouhá léta svobodné povolání, takže pod EET nespadám. Vystavuji faktury. Ale v čajovně již byla kontrola třikrát. Dvakrát bylo zavřeno a jednou zrovna haprovalo internetové připojení, takže účtenka se ne a ne vytisknout. Kontroloři se jali psát protokol, a když ho téměř měli napsaný, vyjela tři čtvrtě metru dlouhá účtenka i s fiskálním kódem. Tak zavřeli notebooky, řekli jsme si sbohem a jeli o dům dál. Nedávno jsme si stáhli návod k naší pokladně, protože několikrát se z neznámých příčin dublovaly tržby. Návod měl 150 stran mravenčího písma, na nichž je vysvětleno téměř 2000 funkcí. Když něco podobného vidíte, jediná vaše reakce je, že zmáčknete delete. A děj se vůle, no, třeba mého oblíbeného Herma – ochránce poutníků a drobných zlodějů. Smích.

Chystáte do voleb ještě nějaké kroky proti EET?

Jediným krokem proti EET do voleb bude další projednávání naší petice v senátu.

Až bude stanoven termín, dám vědět, bylo by dobré, kdyby nás do senátu přišli podpořit všichni, kteří s EET nesouhlasí. Společně by nám to mohlo vyjít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner