Že bychom se dočkali aspoň někde konce novodobého papalášství a arogance? V tom vynikal mimo jiné úřad hejtmanky Jermanové a nejde jen o to, že její manžel si jezdil služebním vozem kraje do svého kadeřnictví.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v sídle Středočeského kraje v pražské ulici Zborovská. Zásah, který probíhá od úterního rána, se má týkat poradenských smluv, které kraj podepsal s externisty. Podle svědků zásah probíhá v kanceláři hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) a na personálním odboru.

Ty smlouvy vzbudily pozornost tím, že se týkaly skutečně pozoruhodných činností. Jde o pět milionů korun a mezi pracemi je například analýza vánočních a novoročních zvyků ve Středočeském kraji nebo monitoring hudebních festivalů. Kraj nechtěl zveřejnit jména externistů, kteří práci provedli, a serveru Seznam Zprávy odmítl ukázat i výsledky jejich práce. Prý jde o chráněná autorská díla.

V rozhovoru pro Český rozhlas dostala v půlce května Jermanová mimo jiné otázku právě na tyto peníze, které kraj vyplatil za údajné analýzy.

Otázka se zjevně hejtmance moc nelíbila a sebevědomě spustila:
„Tak já vám odpovím takto znovu, 650 zaměstnanců, 27 miliard, které spravuje… Je vidět, že jste nikdy nic neřídila. Kdybyste někdy něco řídila, tak se takhle neptáte… Paní redaktorko, já se omlouvám, ale je vidět, že máte základní neznalost toho, jak funguje státní správa a územní samospráva. Možná byste se v tom mohla dovzdělat, abyste mi potom nekladla takovéto otázky.”

Milion sem, milion tam, co se má někdo co ptát. Peníze pryč, my nevíme, kdo je dostal a co za ně udělal a všechno je prý v pořádku. Možná je, ale proč to musí dojít tak daleko, že to končí policejní prohlídkou?

„Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovala jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat i nadále. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme,“ reagoval na zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).

Ta politika ANO pro naše lidi má skutečně kolem sebe zvláštní atmosféru. Takovou jaksi policejní a vyšetřovací.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora