Malá Erička mě nechtěla pustit, oprašuje si Babiš image a sklízí posměch

FB Andreje Babiše

Když už pan premiér neví, kudy kam, vyfotí se s dítětem | FOTO: FB Andreje Babiše

Marketingový tým předsedy vlády Andreje Babiše i druhý den po několikasettisícové demonstraci na pražské Letenské pláni oprašoval svému šéfovi image. Protože mnoho možností už opravdu nemá, sáhl tentokrát po osvědčeném motivu – holčičce. Projev náklonnosti k dítěti je naprostý základ staré propagandistické školy a politického marketingu. V diplomacii se pro nevinné děti, které politik či diktátor takto použije, vžilo cynické označení „zvedací holčička“. Děti – symbol budoucnosti – totiž všichni od Stalina přes Hitlera až po Kim Čong-una zvedají do výšky. To už ovšem bylo příliš i na Babiše, tak byl zdrženlivější, na podstatě to ale nic nemění.

Babišovi na jeho facebookový příspěvek nikdo neskočil. Lidé strojený obrázek láskyplné starostlivosti víc než důrazně odmítli.

„Tohle mi poslali z Pardubického kraje, malá Erička mě nechtěla pustit. Díky moc za krásné setkání,“ píše správce Babišova profilu Marek Prchal ve starším příspěvku, který se den po demonstraci přechodně objevil mezi aktuálním obsahem. „Tak drobotinu jsem si odfajfkoval, teď by to chtělo ještě nějakou stařenku a štěňátko,“ naráží na vypočítavost statusu jeden z návštěvníků Babišova profilu.

Youtube screenshot

Kim Čong-un se vítá s vojskem a občany po návratu z Vladivostoku. Najděte pět rozdílů….

„To je tak silný. Většinou když někomu sevřu ruku do své dlaně, tak mě nechce pustit,“ vysmívá se nesouladu mezi obrázkem a doprovodným textem další komentující. „Jsem jedinej, kdo na fotce vidí, že držíš ty ji? Co si tu zase vymejšlíš?“ zněla jedna z mnoha variací na daný komentář. „Nevěděla, že drží za ruku estébáckého šmejda,“ vžil se do dítěte jiný uživatel. „Z podobné propagandy musí být normálnímu člověku na zvracení,“ zlobil se další z nich. „Asi dostala křeč, blbečku,“ nabídl vysvětlení jiný uživatel. Jeden vyloženě zlomyslný návštěvník diskusi zpestřil okénkem do historie propagandy v podobě snímku s Adolfem Hitlerem objímajícím děvčátko. Foto však správce odstranil.

„Chuděrka, ještě z toho nemá rozum, kdyby věděla, jakou jí připravujete budoucnost. Zase s bolševiky, mrtvá pole bez ornice, trochu jedovatá jako spodní voda kvůli herbicidům, které vaše agropodniky stříkají na řepku a kukuřici,“ odmítl obrázek starostlivého milujícího agenta STB další z návštěvníků.

archiv

Zřejmě na znamení toho, že propaganda s dětmi je stará vesta, přidal jeden zvláště zlomyslný čtenář pod Babišův příspěvek  dokonce takovýto obrázek…

Foto s nacistickým fanatikem autor textu neuvádí ve snaze o laciný příměr, ale jako doklad zprofanovanosti námětu, po němž Babiš ze zjevné vypočítavosti sáhl. Pochopitelně i demokratické politiky dodnes občas kamery zachytí s cizím dítětem a tento motiv stále může předávat pozitivní sdělení. Potíž je jen v tom, že nesmí jít o propagandu, že nelze využít nicnetušící dítě k překrývání vlastních podvodů, a to ani tehdy, že by se nějaká ratolest na dotyčného magnáta nakrásně sápala.

screenshot Youtube, Guardian

Třebaže předmětný facebookový příspěvek necílil na demonstranty, nýbrž na Babišovy nekritické obdivovatele, měl by si pan premiér z největší demonstrace od roku 1989 vzít alespoň to ponaučení, že Češi nejsou národem hlupáků, jak mu podle všeho připadají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner