Maláčová chce vyšší daně pro lidi s více byty. Kalousek jí prozradil tajemství

Ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová (ČTK)

Ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová | FOTO: ČTK

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčova vytáhla do boje o záchranu sociální demokracie. Chce zdanit lidi s příjmy nad 110 tisíc korun, velké firmy i vlastníky více bytů. Řekla to v pátečním rozhovoru pro Seznam Zprávy. Její slova nenechala klidným exministra financí Miroslava Kalouska, který Maláčovou vyškolil v základech ekonomie.

Podle Maláčové je potřeba více zdanit byty. „Jsme v krizi bydlení, tak by byty měly sloužit k bydlení, a ne k investicím. A to se dá dobře regulovat přes daňová incentiva. Bylo by to od čtvrtého bytu výše, asi jediná osoba nepotřebuje k bydlení čtyři byty. Bylo by to v řádu jednotek procent, tak jak je to běžné na západ od nás,“ vysvětlovala v rozhovoru ministryně práce.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Maláčová původně navrhovala vyšší zdanění už od třetího bytu. „Argument byl, že máte vlastní byt, pak možná chatu a možná ještě byt pro děti. Tak abychom nebudili nějaké vášně, protože to má opravdu cílit na investory a spekulanty, kteří jich mají desítky nebo i stovky,“ pokračovala politička.

Ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD by ráda zvýšila i daň z příjmu u fyzických osob. To by se nemělo týkat lidí s výdělkem do zhruba trojnásobku průměrné mzdy, ta je aktuálně necelých 110 tisíc korun.

„Takže do 110 tisíc korun by zůstalo 15 procent, potom jít tou cestou 21 procent a tuším, že 25 procent tam je. Dále chceme progresivní zdanění u daně z příjmů právnických osob minimálně o ta 2 procenta více, tak jak je to na Slovensku. A chceme u nich také progresi,“ prozradila Maláčová.

Podle ní je nehoráznost, aby nadnárodní koncerny platily méně než třeba menší české podniky. „U těch největších firem si myslím, že 25 procent by se dalo považovat za normální. My nejsme komunisti, kteří chtějí snad 60 procent,“ uvedla ministryně.

Na slova Maláčové reagoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Prozradím vám tajemství. Lidé s vyššími příjmy a více byty vyšší daně platí. Často řádově vyšší než ti, kteří daně neplatí skoro žádné, ale konzumují stejné veřejné služby. Když odejdou platit jinam, zůstane vám tady jenom přerozdělování bídy,“ školil ministryni na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]