Maláčová druhým rouškovným nahání důchodce do Babišovy volební pasti

ČTK

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Nechce se věřit, že by byla Jana Maláčová tak naivní. Současným nápadem obdarovat důchodce dalším „rouškovným“ totiž rozhodně nepomůže ČSSD, o jejíž dobro by jí jako člence této strany mělo jít. Naopak může dodat potřebné body koaličnímu partnerovi, hnutí ANO. Pokud se totiž příspěvek pro seniory skutečně bude rozesílat i podruhé, vděk starších spoluobčanů získá jen a pouze Andrej Babiš. Kdo jiný to přece nakonec posvětí a mediálně perfektně prodá?

V době, kdy PES neustále agresivně štěká na velké množství živnostníků, přišla ministryně práce a sociálních věcí s nepochopitelným nápadem. Vzít z prázdné státní kasy peníze a opět obdarovat důchodce. Posílá tak vzkaz všem, kteří už kvůli uzavřeným provozovnám zkrachovali nebo přemýšlejí nad koncem podnikání: „Pro nás nejste lukrativním zbožím ve volební burze.“ V jednom se ovšem Maláčová velmi plete, její úplatek seniorům nebude spásný pro sociální demokraty. Naopak, může jim definitivně zlomit vaz.

archiv

Důchodci jsou skupinou občanů, na něž se rádo upozorňuje převážně v dobách, kdy se blíží volby. Ne náhodou se tak první „rouškovné“ rozdělovalo, když bylo před komunálními volbami, a na druhé přišla řeč v roce parlamentních voleb. Potenciál u starších osob, které ještě volby berou vážně a je pro ně důležité se jich účastnit, si dobře uvědomují všichni politici. Ne každý je ovšem tak bezskrupulózní jako Babiš, aby si seniory pojistil před každým rozdáváním moci.

Dřív to dělal sám, jen za pomoci svých nohsledů. Tak vzniklo například jízdné zdarma, kterým si na svou stranu naklonil hodně důchodců. Měli totiž pocit, že si jich konečně někdo všiml a má skutečný zájem o to, jak se jim žije. Když jim tedy umožnil navštěvovat příbuzné na druhém konci republiky, byli šťastní. Že to zaplatí zbytek občanů, už neřešili, proč taky.

Nově si ovšem premiér na rozdávání dárků, za něž později obdrží obálku v hlasovací urně, našel pomocníka. Jen není úplně jasné, zda si Jana Maláčová uvědomuje, že slouží ministerskému předsedovi, o němž nahlas říká, že je „debil“. Možná si skutečně myslí, že dělá dobrou práci pro domovskou ČSSD a jen se jí nedaří to dostatečně prodat. Pokud to tak je, nemá v politice co dělat, natož na ministerstvu.

Pokud se podaří druhý dáreček důchodcům prosadit, přestože by pomoci potřebovaly i další skupiny obyvatel, na něž se doposud stát vykašlal, v předvolebních průzkumech se to promítne. Hnutí ANO zase nabere nějaké to procento a sociální demokraté zřejmě spadnou do propasti, z níž se do sněmovny zástupci neposílají.

Opozice je, jak se zdá, dostatečně silná, aby ve volbách poslala Babiše pryč ze Strakovy akademie. Už teď by ovšem měla jasně ukázat, jakou cestou hodlá jít. Rozhazování peněz ve chvílích, kdy jich není nazbyt, rozhodně není správná volba. Potřebujeme důchodovou reformu, a ne jednorázové úplatky v předvolebních měsících.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner