Maláčová „přemluvila“ Schillerovou aneb Jak si Babiš koupil poslušnost ČSSD

Facebook A. Babiše

Andrej Babiš | FOTO: Facebook A. Babiše

Chvílemi se zdálo, že by se mohla sociální demokracie ukázat jako strana, která si stojí za tím, co prohlašuje. Kdo se nechal důraznými slovy Jana Hamáčka přesvědčit, že už ČSSD nebaví být Babišovým ocáskem, je teď zklamán. Dopadlo to jako vždycky. Premiér si sociální demokraty, kteří právě dostali výprask od prezidenta, jednoduše koupil za deset miliard pro jejich rozdávání peněz.

Když si během rozjeté kauzy Šmarda vs. Zeman začal Jan Hamáček vyskakovat nejen na prezidenta, ale také na předsedu vlády, byl to šok. Předseda ČSSD totiž nepatří mezi ty, kteří by uměli bouchnout do stolu a prosadit tak stranické zájmy. Počáteční očekávání, že by se snad mohli sociální demokraté probudit ze snu o úspěšné spolupráci s Andrejem Babiše, zůstalo nakonec opět nenaplněno.

Tentokrát na to stačilo deset miliard. Premiér znovu ukázal, že není politikem, ale obchodníkem, a že problémy řeší buď hysterickým řevem, nebo penězi. Pokud si totiž někdo myslel, že Alena Schillerová nemá nějaké zdroje, které může v nutnosti „nečekaně najít“, stále nepochopil, jak to na ministerstvu financí poslední roky funguje.

Tajemné místo, které na úřadě vytvořil už Babiš, jako jeho šéf, je jedním z klíčů k úspěchu hnutí ANO. Když je nejhůř a je třeba zacpat ústa veřejnosti, nebo koaličnímu partnerovi, ministr objeví tolik miliard, kolik zrovna potřebuje. O tom, že tyto peníze budou v budoucnu zákonitě někde chybět, ministerský předseda a jeho pravá ruka mlčí.

Na uklidnění ČSSD, která vyhrožovala, že pokud nedostanou její ministři téměř dvacet miliard navíc, nepodpoří rozpočet, stačila polovina požadavku. O konečném smíření bylo jasno ještě dřív, než se Michal Šmarda najednou rozhodl, že už nebude provokovat prezidenta.

Jak totiž sociálnědemokratičtí ministři chodili za šéfkou státní kasy, ukázalo se, že pro ně nějakou tu „korunu“ připravenu má. Slunce nad koaličním partnerstvím tak zase začalo pozvolna svítit a posledním mráčkem byla jen návštěva Jany Maláčové. Ta totiž chtěla neskutečných 11 miliard navíc a nehodlala ustoupit oni o korunu.

Tedy, to říkala novinářům, ale výsledek byl podle očekávání jiný. Jedna pětihodinová a jedna sedmihodinová schůzka ministryně práce a sociálních věcí u Aleny Schillerové, nakonec „překvapivě“ dopadla dobře. Maláčová si odnesla skoro šest miliard a nečekaně jí to stačilo.

Slova o nepodpoře rozpočtu, či odchodu z vlády už z ČSSD nezní. Babiš si koupil poslušnost za peníze občanů a dál si bude dělat, co se mu zlíbí. Sociální demokraté by si ovšem měli uvědomit, že se prodali za méně, než byla jejich cena v momentě nabízení se Babišovi.

Navíc, jestli si někdo v Lidovém domě myslí, že jakýkoliv úspěch, dosažený díky penězům vyjednaným navíc, pomůže ČSSD, měl by se probrat. Všechno dobré udělal majitel hnutí ANO, neúspěchy jdou za sociálními demokraty. Jako už několik let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner