Maláčová přiznala práci rukama. Možná se k tomu vrátíte, řekla jí Pekarová Adamová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Uklízela jsem, brigádničila jsem celé studium, prozradila při vyostřené debatě v nedělní Partii na CNN Prima News ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Reagovala tak na slova předsedkyně TOP 09 a lídryně koalice SPOLU v Praze Markéty Pekarové Adamové. Podle té Maláčová nikdy nepracovala jinde než ve státní správě.

„Mě vůbec nepřekvapuje, že paní ministryně to nechápe, když nikdy nepracovala jinde než ve státní správě,“ prohlásila šéfka TOP 09 po diskuzi o navyšování minimální mzdy a takzvané digitální dani. „Já jsem narozdíl od vás pracovala. Uklízela jsem, brigádničila jsem celé studium,“ reagovala ministryně Maláčová. „No, možná se k tomu vrátíte,“ doplnila Pekarová Adamová.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Maláčová navrhuje růst minimální mzdy od ledna z 15 200 na 18 000 korun, v roce 2023 pak na 20 000 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dříve několikrát uvedla, že s přidáváním v rozpočtu nepočítá. V nedělních Otázkách Václava Moravce na České televizi připustila maximální růst minimální mzdy o tisícikorunu.

Podle Pekarové Adamové může minimální mzda růst v době, kdy se ekonomice daří. „Nicméně to teď po covidové pandemii – která ještě neskončila a která má velké dopady zejména na malé a střední firmy, na služby, které byly mnoho měsíců vypnuté – zkrátka není dobrý nápad,“ vysvětlovala. „Teď je to nezodpovědné, stálo by to mnoho lidí místo,“ doplnila.

Řeč došla také na takzvanou digitální daň. Tu původně vláda plánovala zavést ve výši sedmi procent na některé internetové služby poskytované na území České republiky. Posléze však vláda z tohoto záměru vycouvala. Maláčová za to už nedávno zkritizovala ministryni financí Schillerovou.

„Paní ministryně, vaše strana byla osm let ve vládě. Pokud měla tak skvělé nápady – co se týká nových daní, vyššího zdanění – tak jak to, že to ještě není prosazené?“ ptala se šéfka TOP 09 ministryně Maláčové. „Co vy napíšete do programu, to je na úrovni pohádkové knížky, protože vy to prostě nejste schopni prosadit. Ani když máte svého premiéra – jako jste měli v minulém volebním období – ani když jste teď ve vládě,“ doplnila Pekarová Adamová. Podle Maláčové je důvodem to, že sociální demokraté jsou jediná strana, která pracuje ve prospěch normálních obyčejných lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]