Maláčová se pustila do obou koalic. Lidé jí připomněli, kdo je stále ve vládě

Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (Úřad vlády)

Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: Úřad vlády

Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se na sociálních sítích pustila do nově se formující vládní koalice. Zatímco šéf občanských demokratů a lídr koalice SPOLU Petr Fiala ještě ani nebyl pověřen sestavením vlády a Česko stále řídí hnutí ANO společně s ČSSD, Maláčová už straší škrty, reformami nebo pravicovými médii.

„Když vidím, co za škrty a ‚reformy‘ zdravotnictví i důchodů na nás chystá koalice ‚demokratických‘ stran, tak se mi zatmívá před očima. A asi to není ani úplně hezká neděle v souvislosti s tím, co se teď děje na trhu s plynem a elektřinou,“ napsala na svém facebookovém účtu Maláčová.

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Ta je podle svých slov zároveň v šoku ze situace okolo společnosti Bohemia Energy. „Prakticky dvěma milionům lidem se teď může elektřina a plyn zdražit klidně i dvojnásobně. Věřím, že podmínky, za kterých budou moci uzavřít další smlouvu s poskytovateli poslední instance – a to zvláště těmi, kde je spolumajitel stát nebo obce – budou pro domácnosti přijatelné,“ pokračovala Maláčová. „Něco takového se prostě nesmí stát,“ prohlásila ministryně za sociální demokraty, kteří jsou posledních osm let ve vládě.

Maláčová se i přesto kvůli končící Bohemia Energy pustila do pravice. „Začalo to sluníčkovou reklamou a pravicovými médii do nebes vynášeným podnikatelem Jiřím Písaříkem. Z lifestylových časopisů se na něj pěla chvála, jak má ostré lokty, jak dokáže vydělávat. Mladý miliardář a úspěšný člověk. Hm. Pro mě je to obyčejný tunelář! Pan Písařík si prý nakoupil automobily za 250 milionů a sám se chlubil, že jezdí závodním Ferrari,“ prohlásila ministryně s tím, že jí takové chování připomíná Viktora Koženého.

„Věřte mi, že to takhle nechci nechat. I když jsme jako sociální demokraté zůstali před branami sněmovny, tak já za vás budu bojovat dál,“ vzkázala závěrem Maláčová.

Reakce na sebe pochopitelně nenechaly dlouho čekat. Pod příspěvkem Maláčové se objevilo hned několik tisíc komentářů, se kterými se končící ministryně jistě chlubit nebude. „Já žasnu, jak někdo dokáže být tak sebejistý ve svých vlastních lžích. Říká Vám prosím něco sebereflexe? Zatím jste stále součástí vlády, která toto z velké části zapříčinila a tiše podporovala spolu s KSČM. Šanci jste měli. A teď se bude házet špína na lidi, co budou muset i za cenu nepopulárních rozhodnutí hasit tenhle svinčík? Neskutečné,“ reagoval například Jakub Š.

„Já tomu teda vůbec nerozumím, ale nová sněmovna ještě nezasedla, takže za aktuální stav Bohemia Energy může vlastně vaše vláda, ne? Ale já jsem jen prostý občan, ovce, co tomu vůbec nerozumí,“ napsal ironicky Michal Č. „To je moc hezký post. Měl jsem dojem, že jste již několik let ve vládě a měla jste tedy šanci té situaci zabránit,“ vzkázal Maláčové Daniel S.

Že jsou sociální demokraté stále ve vládě, připomíná v komentářích ministryni práce a sociálních věcí více lidí. „Nejste náhodou stále ministryně?“ ptá se například také členka občanských demokratů a kandidátka do sněmovny za koalici SPOLU Lenka Kohoutová. „Rád bych připomněl, že jste byli ve vládě, za které se tohle stalo,“ píše také Jakub B.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články