Maláčová si splnila životní sen za peníze všech občanů. Teď už je čas, aby byla zapomenuta

Ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová (ČTK)

Ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová | FOTO: ČTK

Sociální demokracie se před volbami ze všech sil snaží veřejnost přesvědčit, jak důležitá je pro naši zemi. Nikdo to sice nejstarší demokratické partaji v zemi moc nevěří, ale minimálně dva členové ČSSD stále budou pokračovat v báchorkách o důležitosti socialistů ve vládě. Kromě předsedy Jana Hamáčka je to Jana Maláčová, která s křehkostí buldozeru rozhazuje peníze, které budou v budoucnu chybět. To ji však nezajímá, ona si totiž, jak upozornila na sociálních sítích, plní sny.

Zatím to však vypadá, že je ministryni práce a sociálních věcí plní především občané České republiky. Právě z jejich peněz, shromážděných ve státním rozpočtu, rozhazuje. Maláčová totiž v rámci předvolebního boje vystupuje v roli spravedlivé ochránkyně různých skupin obyvatel. Když zrovna s Matějem Stropnickým neobráží podniky, kde si hrají na strážce proti vykořisťování zaměstnanců, kupuje si důchodce.

Skutečně, jinak než nákupem hlasů u zhruba dvoumilionové části obyvatel se počínání členky Babišova kabinetu nazvat nedá. V době téměř postpandemické, kdy je třeba do rozpočtu vrátit každou korunu, která by se mohla rozkutálet zbytečně, je chování Jany Maláčové nezodpovědné. Stokrát může zopakovat mantru o tom, že „seniorům musíme oplatit to, kam naši zemi dovedli“, a napadat každého, kdo upozorňuje na to, že dárečky důchodcům si dovolit nemůžeme. Nic to nemění na tom, že peníze nad rámec valorizace důchodů měly zůstat ve státní kase.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

To by pak ovšem pravá ruka Jana Hamáčka nemohla psát na facebook statusy tohoto typu: „Splnil se mi životní sen! Slíbila jsem vám spravedlivé důchody a sněmovna právě teď odklepla 300 Kč navýšení penzí nad valorizaci a výchovné 500 Kč za každé vychované dítě.“ Nejen, že je na první pohled vidět, že Maláčová lže, nebo má prazvláštní sny, ale navíc to dokazuje, že je na nemístné vyhazování peněz, za účelem ovlivnění části voličů, pyšná.

Stejně jako takzvané „rouškovné“, ani ty tři stovky pro důchodce navíc nezlepší jejich životní situaci. Na to je třeba konečně vytvořit důchodovou reformu, čehož však Maláčová, která to má na starost, nebyla schopná. Lépe řečeno, něco jako reformu se pokusila představit, ale poté, co všichni odborníci shodně řekli, že nic tak nesmyslného ještě neviděli, ji raději „přepracovává“.

Jednodušší než se pořádně zaměřit na systémové řešení se Maláčové nyní zdá jednorázový příspěvek. Ne snad z toho důvodu, že by jím skutečně pomohla důchodcům, ale proto, že shání politické body před parlamentními volbami. Pro ČSSD zřejmě budou osudové a možná Janu Maláčovou minimálně na čtyři roky pošlou s jejími populistickými nápady mimo sněmovnu. V současné době, kdy bude nutné se vzpamatovat z řádění Andreje Babiše, je to třeba. Každou další korunou z rozpočtu, použitou ke koupi volebních hlasů, totiž odsuzujeme další generace do stále složitější situace. I ty peníze, které nyní důchodci dostali, totiž patřily především jim.