Maláčová vrací Babišovi úder: ČSSD žádný oligarcha nahradit nemůže, vzkázala

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD / se svolením autora)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | FOTO: ČSSD / se svolením autora

Spory končícího premiéra a ministryně práce a sociálních věcí v demisi nabírají na obrátkách. Andrej Babiš se vůči Janě Maláčové poslední dobou vymezuje čím dál častěji a podle svých posledních vyjádření už odepsal i “její” ČSSD. Nedávno totiž Babiš prohlásil, že už sociální demokraté nejsou potřeba a jejich voliči se mohou přesunout k hnutí ANO. To donutilo Maláčovou k reakci na sociální síti.

Přestože společně působili v jedné vládě, do oka si nikdy nepadli. Ministryně práce a sociálních věcí dokonce jednou označila premiéra za “debila”. Tehdy možná vznikla ta největší antipatie Andreje Babiše vůči člence jeho vlády. I když se ministerský předseda dokázal překonat a Maláčovou kritizovala spíš jeho pravá ruka, Alena Schillerová, nyní už se Babiš neudržel.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Posledních několik týdnů často hovoří o tom, že šéfka MPSV v úřadě neudělala vůbec nic a používala ho jako marketingový nástroj. Před volbami předseda vlády také deklaroval, že ministerstvo převezmou jeho lidé. Občané ovšem rozhodli, že Babiš už žádné funkce rozdělovat nebude, takže majiteli hnutí ANO zbyl jen vztek a frustrace, kterou si musí na někom vybít.

Terčem se podle očekávání stala Maláčová. Poté, co uvedla, že za problémy s Bohemia Energy nese odpovědnost celá vláda, především pak ministerstvo průmyslu a obchodu, Babiš o ní prohlásil, že dělá kampaň na předsedkyni ČSSD a je nekolegiální, stejně jako byla celou dobu ve funkci. Později už premiér v demisi zaútočil rovnou na celou sociální demokracii. Její voliči totiž prý mají odejít k ANO.

Dle očekávání už tentokrát Maláčová zareagovala. “Pan premiér Babiš v rozhovoru pro Právo prohlásil, že sociální demokracie už není potřeba, protože hnutí ANO se prý postará o všechny. Někdy si myslím, že se pan premiér do sociální demokracie a do mě strefuje tak moc právě proto, že jsme vždycky pevně stáli za zaměstnanci, seniory a samoživitelkami… Co myslíte?” ptá se končící ministryně na facebooku. “Tihle lidé teď budou potřebovat zastání víc než kdy jindy, takže je fajn, že se k tomu hnutí ANO hlásí. Jenže problém je v tom, že pan Babiš často něco jiného říká a něco jiného dělá. Všimli jste si toho?” dodává.

“Ani teď to není jinak. Fakt nevím, jak to bude vypadat třeba se zastáváním se zaměstnanců, když se hnutí ANO vymezuje vůči odborům a notuje si přitom s panem Stanjurou z ODS. Nebo když se sem Andrej Babiš snaží dovézt statisíce pracovníků ze zahraničí, což nutně povede k tlaku na snížení mezd,” vysvětluje Maláčová. “Tak mi z toho vychází, že to zastání najdou zaměstnanci a další skupiny přece jen někde jinde než u hnutí ANO… sociální demokracii a celkově levici žádný oligarcha nahradit nemůže,” je přesvědčena kandidátka na předsedkyni strany, kterou pomohla přivést mimo poslaneckou sněmovnu.

Zdá se tedy, že slovní přestřelka mezi Babišem a Maláčovou zdaleka nekončí. Není divu. Lídr nejsilnějšího opozičního hnutí totiž skutečně voliče ČSSD potřebuje dostat na svou stranu. Budou se mu totiž hodit v prezidentských volbách, na něž se už teď Andrej Babiš pilně připravuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články