Maláčovou obtěžuje debata o Vrběticích. Aby ne, bez Hamáčka upadne v zapomnění

Jana Maláčová. (ČTK)

Jana Maláčová. | FOTO: ČTK

Ministryně práce a sociálních věcí stále věří ve volební úspěch sociální demokracie. Podle Jany Maláčové prý vůbec nehrozí, že by se ČSSD nedostala po volbách do sněmovny, protože připravuje skvělý program a lidé si uvědomují, že nikdo jiný se o ně nepostará. V rozhovoru pro aktuálně.cz se Maláčová vyjádřila mimo jiné ke kauze Vrbětice, která prý není až tak důležitá, nebo důchodové reformě. Nezapomněla se také pochválit, což se zřejmě naučila od premiéra, kterého však před časem nazvala debilem.

Sociální demokracie se potácí pod pětiprocentní hranicí, kterou je nutné překonat, aby se opět dostala do poslanecké sněmovny. Varování předvolebních průzkumů ovšem nebere Maláčová vážně. Podle ní se ČSSD pohybuje kolem sedmi procent, takže není důvod si myslet, že by se nejstarší demokratická strana u nás neměla podílet na parlamentní politice.

My máme 140letou historii a do sněmovny se dostaneme. A v příštích letech se vzpamatujeme a budeme zase jednou z hybných sil v této zemi. Za většinu toho, čeho jsme jako Evropané dosáhli, vděčíme sociální demokracii, vyprávěla ministryně práce a sociálních věcí pro aktuálně.cz. 

()

K tomu ještě Maláčová slíbila výborný program a ujistila voliče upadající partaje, že socialisté zase brzy budou stavět premiéra. Jaksi přitom opomněla, že za dob vládnutí Jana Hamáčka je trend úplně opačný a ČSSD za dobu spolupráce s hnutím ANO ztratila jakýkoliv koaliční potenciál. Jestli se tedy po letošních volbách nějakým zázrakem skutečně do sněmovny dostane, bude patřit k opozici, navíc té, která má minimální možnost něco sama ovlivnit.

Cestu k volebnímu úspěchu vidí Maláčová ve dvou tématech, tedy lépe řečeno v ututlání jednoho tématu a debatě o druhém. Její plán má ovšem velké nedostatky. Pokud si ministryně myslí, že vyšetřování okolností výbuchů ve Vrběticích a plánované cesty Jana Hamáčka do Moskvy nemá být veřejně diskutováno, plete se. Je však pochopitelné, že nechce, aby byl předseda ČSSD podezřelý z handlu s Ruskem.

Těmi, kdo totiž mají sociální demokracii zachránit, jsou podle Maláčové lidé, kteří jsou znechuceni tím, že politici už několik týdnů řeší od rána do noci Vrbětice místo toho, aby řešili, jaké mají lidé v práci pracovní podmínky, jestli se jim daří zvládat rodinu a práci, jestli mají kde bydlet, jestli se mají jak dostat autobusem do práce, protože si nemůžou dovolit auto. 

Takovým voličům zřejmě podle členky Babišova kabinetu nezáleží na bezpečnosti naší země, ale raději budou mít pohodlný život, který jim zabezpečí pouze strana, která za trochu politického úspěchu klidně bude kolaborovat s východní diktaturou.

FORUM 24 (archiv)

Druhým tématem, jímž chce Maláčová oslnit občany, je důchodová reforma. Podobně jako premiér označila za viníky nízkých důchodů předchozí premiéry za ODS Mirka Topolánka a Petra Nečase. Zapomněla přitom na doby, kdy v čele vlády stál třeba Bohuslav Sobotka a nyní Andrej Babiš; vlády Jana Fischera a Jiřího Rusnoka nelze brát jako plnohodnotné, proto není divu, že na ně Maláčová nemyslí.

Prvním, kdo tedy české důchodce zachrání, je právě Jana Maláčová. Ta nezapomněla upozornit, že podle jakéhosi průzkumu je oblíbená, takže je vidět, že pracuje dobře. Dopady krize se nám na ministerstvu práce a sociálních věcí podařilo brutálně dobře utlumit. V průzkumech jsem byla ohodnocena jako dobrá ministryně, a to přes všechny potíže, kterým jsem čelila ve sněmovně i ve vládě, je přesvědčena ministryně. Zmínka o tom, že její důchodovou reformu rozcupovali i odborníci z ministerstva financí, nezazněla. 

To však zřejmě není problém, protože pokud bude Maláčová dále adorovat Jana Hamáčka a snažit se tutlat jeho podivnou cestu do Moskvy, nemusí se bát, že by ve vedení sociální demokracie neměla pokračovat. To, že je mimo realitu a spíš žije v iluzi o supersilné sociální demokracii, kterou lidé zbožňují, už je věc jiná. Třeba ji ze sna probudí letošní parlamentní volby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]