Malé podnikání? Státní zvůle a bezmoc drobného podnikatele

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů (repro YouTube)

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů | FOTO: repro YouTube

Podnikatelům a živnostníkům v tzv. tradičních oborech se daří stále hůř. Pokud občan podniká ve službách, obchodu či gastronomii, pokud je to řemeslník nebo dopravce, pak nese obrovskou odpovědnost za kdejakou pitomost, kterou si na něj úředníci vymyslí. Život mu komplikují neustálé kontroly, všechno musí hlásit, sám sebe udávat, na vše má nesplnitelné lhůty a za každou drobnou chybu platí pokuty jak hrom. Pořád jednou nohou v kriminále. Proč? Protože si politici jako Babiš, Schillerová, Havlíček a spol. usmysleli, že drobné podnikatele zlikvidují, aby se tady lépe dýchalo obrovským korporacím, obchodním řetězcům a nadnárodním firmám.

Nevěříte, že to mají drobní podnikatelé tak těžké? Tak si poslechněte živnostníka, který popsal, jak se mu už tři roky žije s EET. Jeho jméno v Podnikatelských odborech známe, ale slíbili jsme mu je nezveřejnit. Text dopisu necháváme beze změn, v původním znění, jen jsme jej pro přehlednost rozdělili do odstavců. Tak tohle nám napsal trafikant:

Ukázka státní „zvůle“……. a naší absolutní bezmoci………… Jen tak na ukázku – co takové EET pro nás (podnikatele !?) mimochodem znamená a obnáší…… 

To, že ta „mašinka“ (kterou si mimochodem, až skončím, a to je za dva týdny! tak akorát mohu „vystavit“ na chalupě na plot……!!?) stála 40.000 Kč! (ano – dal jsem to do nákladů – nicméně jsem ty prachy musel!!!! vydat).

()

Týdně do tiskárny spotřebuji 4 kotoučky pásky po 37 Kč (2017-2019 včetně – tedy za 3 roky to dělá 23.000 Kč jen za pásku!!!), roční paušální servisní „předpoplatek“ (to je, aby se se mnou vůbec bavili, pokud nastanou problémy – a že jich bylo!!?) je 1.450 Kč a koneckonců měsíční platba za internet (a to jsem připojen na sousední krámek – takže to jde…) je 200 Kč/měsíc tedy 2.400 Kč ročně x 3 roky.

Tak tam jsem nacpal něco přes sedmičku…… a pak vám to vypadne, nebo se to zahltí, nebo zaviruje či co – já nevím…… viz minulý týden ve středu…… zavoláte na klientské centrum (musíte pochopitelně min. na 1/2 hod. zavřít – tudíž přicházíte o dost peněz ……. abyste to tedy podle „jejich rady po telefonu“ nějak zprovoznil ……. a za tu cca čtvrthodinovou poradu po telefonu, kdy to tedy s technikem nějak přivedete k životu, vykydnete téměř (no s tím telefonem zcela jistě někam do Brna!) PĚTIKILO!!!!  – viz přiložená faktura.

To je business co – to je přihrávka „spřáteleným“ firmám pí. ministryně Schillerové (je z Brna!) – a je to tuty, čisté, bez korupce a navěky věkův zajištíno ……. při tom množství podnikatelů, kteří tuto „debilnost“, jakouž je EET dnes a denně ZE ZÁKONA musí používat – pěknej „ranec“……!!!!?  Chtěl bych jej mít!?

A to nemluvím o těch „ranách“, když náhodou nedáte lístek na jedny sirky – nebo jízdenku……. já osobně s posranou jednou trafikou jsem jim už jen na pokutách nacpal za ty tři roky 30.000 Kč!!!! a neudělám s tím nic, když prodavačka prostě zapomněla a nebo se nechala (v mém případě pokaždé!) „opít rohlíkem“ – ve smyslu „dejte pokoj, paní, s nějakým Babišovo lístkem……“ a pak to na ni vytáhli!!!!! Když ji vyhodím – ano to jistě mohu, tak mi to bude (možná?!) splácet po pětikile ……. ale co hlavně – jinou anebo lepší dnes prostě neseženu!!!!!? Jo jo – takto se to dnes dělá ……… a v tom byste chtěli podnikat? Já už vážně NE – ani omylem!!!!!

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ten dopis je obžalobou. Žaluje Andreje Babiše, Alenu Schillerovou, Karla Havlíčka, žaluje všechny poslance ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, kteří uvalili na drobné podnikání EET a kontrolní hlášení a další buzeraci. Obviňuje funkcionáře Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářské komory a Svazu obchodu a cestovního ruchu, že kolaborovali se státní mocí a pomáhali jí proti živnostníkům. Jim všem se daří dobře a zvráceně jásají nad tím, jak se jim ta EET povedla. Bezmocný živnostník končí a v lednu to balí. Dál už nemůže.

Nevím, jak vás, ale mě z toho dopisu mrazí. Zoufalství a bezmoc drobného podnikatele, občana, který se chtěl starat sám o sebe. Nenatahuje ruku pro dávky, nechce, aby jej někdo živil, chce jen provozovat svou živnost. A to se tady trestá! Je mi z téhle vlády a jejích přisluhovačů zle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]