Malý přehled pro poslance ANO: Takhle uráží lidi šéf Babiš, zaměstnanci mlčí

Eric Drooker

Poslanci hnutí ANO Barbora Kořanová a Patrik Nacher ostře odsoudili vystupování starosty pražských Řeporyjí za ODS Pavla Novotného. Kořanová dokonce chce, aby věc řešil šéf ODS Petr Fiala, a rozčílil ji dopis, který jí Novotný napsal. Na sociálních sítích se pozastavovala nad tím, že se k ní Novotný chová špatně „jako k ženě“. Je proto dobré připomenout strážcům morálky z Agrofertu, jak se na adresu různých osob, a to včetně žen, vyjadřoval jejich šéf. A co jsme tehdy z hnutí ANO slyšeli? No správně. Nic.

Kvůli paní Kořanové začneme ženami. Letos v únoru prohlásil Andrej Babiš o předsedkyni evropského Výboru pro rozpočtovou kontrolu a významné bavorské političce Monice Hohlmeierové, že je pomatená. Je to tak zásadní, že věc řeší předseda Evropského parlamentu, špičky frakcí i šéfka Evropské komise. Český premiér se zatím neomluvil, ale přinejmenším udělal velkou ostudu. Babiš ale není zaujatý jen proti Hohlmeierové, nýbrž proti každému, kdo se zabývá jeho střetem zájmů. V minulém volebním období vedla zmiňovaný výbor Ingeborg Gräßleová, o které Babiš například řekl, že na něj „vždycky vyleje kýbl s*aček“. Gentleman, viďte, paní poslankyně Kořanová?

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Kolegy europoslankyně Hohlmeierové Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu označil Babiš za vlastizrádce. Oba po jeho slovech čelili nejen urážkám, ale hlavně výhrůžkám. Museli dokonce dostat policejní ochranu. A co že se stalo v hnutí ANO? Těžko říct, viďte… Prostě taková normální urážka a kvůli tomu normální ohrožení nejen dvou politiků, ale také jejich rodin.

Specialitou Andreje Babiše je také urážení novinářů. V lednu 2017 označil Babiš reportérku České televize za „zkorumpovanou pakáž“. Investigativní reportér Jaroslav Kmenta je prý „vyžranej, bral 80 tisíc v MF DNES a nic nedělal“. O šéfredaktorovi deníku FORUM 24 Pavlu Šafrovi tehdy ještě ministr financí Babiš prohlásil, že je parchant a psychopat. Pohoršení v hnutí ANO se nějak nekonalo, se Šafrem ovšem Babiš prohrál soud a s podobnými výrazy přestal. Z toho plyne, že jedině takto lze jeho nehorázné chování korigovat.

Dále je dobré si připomenout výběr výroků Andreje Babiše z první nahrávky Skupiny Šuman:

  • „Když já potkám Zaorálka, tak ho vždy pošlu do p*dele. Že je d*bil, neschopnej, ale já mu to řeknu i veřejně.“
  • Bývalá ministryně Michaela Marksová je prý kráva, která chlastá.
  • O expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi: „To je největší sv*ně, kterou jsem poznal.“
  • Sabina Slonková je podle Babiše p*ča zrzavá.
  • Zaměstnanec Babišových Lidových novin Petr Kamberský je prý k*kot.
  • Jinak jsou zaměstnanci Andreje Babiše prý d*bilové.
  • Předsedu Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého Babiš označil za zk*rvenýho kariéristu.

Tak to byla jedna jediná nahrávka a jinak krátký výběr toho nejlepšího z autentických projevů Andreje Babiše. Nechceme podceňovat Pavla Novotného, ale v podstatě, pokud jde o ostrá slova, působí vedle předsedy vlády jako amatér. A to nebyl agentem StB, není ve střetu zájmů a nepřátelsky nepřevzal žádnou firmu. Je vidět, že morální hodnoty a jejich kritéria jsou v hnutí ANO poněkud pokřivené.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]