Většina cizinců nečte rusky, a nerozumí tak tomu, jak Rusové vnímají některé věci. To tvrdí analytik Kamil Galejev a ukazuje to na příkladu, co si Rusové pod pojmem snížení životní úrovně kvůli válce na Ukrajině představují. Je to jinak, než si na Západě myslíme.
Kamil Galejev na svém twitterovém účtu píše: „Ruský diskurs se z velké části soustředí na to, jak moc se snížila nebo sníží naše spotřební úroveň. A na ničem jiném nezáleží. Rusko není idealistická iracionální společnost, jak si ji mnozí představují. Je to ultrapragmatická kultura. Pokud si myslíte, že ji mohou dojmout zabití ukrajinští civilisté (nebo ruští vojáci zabití v akci), jste blázen. Snížení spotřebních standardů, to je jediná věc, která opravdu bolí.“
Podle Galejeva se bude Putinovo rozhodnutí zahájit válku posuzovat podle toho, o kolik klesnou v Rusku spotřební standardy. Pokud neklesnou příliš dramaticky, znamená to, že Putin udělal dobré (nebo v rámci možností dobré) rozhodnutí. Pokud spotřební standardy poklesnou, bude to velmi bolestivé. Autor říká, že ruský lid není hloupý, a naprosto jasně vidí příčinnou souvislost mezi Putinovým rozhodnutím z 24. února a dynamikou životní úrovně v Rusku. „Ve skutečnosti je právě potenciální pokles spotřebních standardů tím hlavním, čeho se obávají v souvislosti s invazí na Ukrajinu.“
Když k dramatickému poklesu nedojde, tak hlavní obavy ze speciální operace byly neopodstatněné. Jenže pokud standardy spotřeby dramaticky poklesnou, znamená to, že hlavní obava ze speciální operace byla namístě.
Tady Galejev ale vysvětluje, co se těmi slovy v Rusku myslí:
„Když říkám ‚pokles spotřebních standardů‘, nemyslím tím hlad. Mám na mysli ztrátu dřívějšího nadbytku spotřebního zboží. Pro člověka ze Západu to může znít paradoxně, ale omezený výběr jogurtů na pultech je mnohem horší ranou pro Putinovu legitimitu než masové hladovění.
- Omezený výběr jogurtů Moskvě ubližuje a na postoji Moskvy záleží. Masové hladovění by poškodilo provincii, o kterou se nikdo nezajímá.
- Hladovíte, protože nemáte peníze? To je vaše chyba. Je v supermarketu málo jogurtů? To je Putinova vina.
Lidé ze Západu možná špatně chápou Putinovu společenskou smlouvu. Nejde o ‚zvýšení kvality života obyvatelstva‘ (myslíte si, že jste ve Švédsku, nebo co?). Jde především o hojnost spotřebitelských příležitostí. To je hlavní základ Putinovy legitimity.“
Takže závěr zní cynicky: „Pokud nějaká odlehlá provincie potenciálně vyhladoví nebo zmrzne, nikoho to nebude zajímat. Pokud však Moskva pocítí nedostatek široce chápaných spotřebních příležitostí, je to pro Putina mnohem větší rána a delegitimizace jeho politiky, než si západní člověk dokáže představit.“