Mám agendu, která vadí autokratům a diktátorům, říká Jourová k zákazu vstupu do Ruska

Věra Jourová (EC AV PORTAL)

Věra Jourová | FOTO: EC AV PORTAL

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová patří mezi osm představitelů, kterým Rusko zakázalo vstup na své území. Moskva krok vysvětluje jako odvetu za sankce, které nově EU přijala kvůli porušování lidských práv v Rusku. Podle Jourové je zřetelné, proč byla mezi nechtěné vybrána i ona.

Česká eurokomisařka se domnívá, že lidi na seznamu jsou vybraní proto, že nějakým způsobem zasahují do zájmů Ruska. „U mě jsou to naprosto jednoznačně věci, na kterých pracuji. Ať je to boj proti dezinformacím, dodržování lidských práv. Mám agendu, která (…) asi vadí autokratům a diktátorům,“ řekla Jourová pro ČT24 s tím, že svou roli určitě sehrálo i to, že je Češka a že se vyjádřila k vrbětické kauze.

Zákaz vstupu do Ruska pro ni prý není problém, protože se do země nechystala cestovat. „Nemám v plánu se tímto nechat zastavit,“ sdělila Jourová. Nyní ve spolupráci s Josepem Borrellem připravuje sankce proti tvůrcům dezinformačních kampaní, které se šíří na evropské půdě.

Eurokomisařka také potvrdila, že EU nehodlá ustupovat ve věcech, které jsou pro ni podstatné. „Jakkoliv si Evropská unie nepřeje konfrontaci, přeje si normální vztahy, tak musí reagovat na agresivní a nepřátelské kroky Ruska,“ řekla ve vysílání ČT24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články