Účastníci páteční protivládní demonstrace v Praze zaplnili horní polovinu Václavského náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už nebyl tak hustý. Mnoho účastníků mělo české vlajky, drží transparenty proti vládě, válce i Evropské unii. Na některých se objevila otevřená podpora Ruska. Podle odhadů policie se akce účastnily nižší desítky tisíc lidí.
Podle přítomných novinářů se na náměstí nacházely petiční stánky strany Svobodní nebo prezidentského kandidáta Josefa Skály (KSČM). Lidé držely transparenty například s hesly „Nechceme vládu národní zkázy“, „Válka je vůl a vláda taky“, „Stop zdražování“ nebo „Mám rád Rusko. Zachránilo nás před likvidací“. Někteří účastníci měli vlajky KSČM. Nad náměstím také přelétl policejní vrtulník.
Pořadatelé svolali od začátku září už třetí podobné shromáždění. Na prvním bylo podle odhadů policie zhruba 70 tisíc účastníků, na druhém na konci září nižší desítky tisíc. Organizátor Ladislav Vrábel, který podle informací v médiích čelí řadě exekucí, už před začátkem akce hovořil z pódia o tom, proč jsou akce odpůrců vlády roztříštěné.
U Národního muzea se sešlo několik desítek odpůrců demonstrace, lidé měli transparenty „Vrábel vám lže“ nebo na podporu Ukrajiny, eura či Green Dealu. Část účastníků protestu na odpůrce, kteří měli ukrajinské vlajky, pískala a pokřikovala. Na místě byl antikonfliktní tým, na fyzické střety nedošlo.
Bývalý premiér Jiří Paroubek na začátku svého projevu řekl, že policejní odhad počtu účastníků protestu je podceněný. Kritizoval vyjádření koaličních lídrů vůči demonstrantům, Českou televizi i plánované armádní zakázky.
Kvůli vysoké inflaci se podle něj propadá životní úroveň občanů a stát chudne. „Obávám se ale, že jsme teprve na začátku velké krize. Můžeme se všichni oprávněně strachovat, že nebude plyn. Obávám se, že díky hazardérské energetické politice Fialovy vlády a Bruselu tak zkrachují stovky českých firem a na dlažbě se dříve nebo později objeví statisíce lidí,“ prohlásil Paroubek. Vládu nazval protinárodní, zpupnou a arogantní.
Mezi dalšími řečníky byli astrolog Antonín Baudyš, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie nebo bývalý poslanec Lubomír Volný. Projevy měli také prezidentští kandidáti europoslanec Hynek Blaško, který skončil v SPD, a Skála, imunolog Jaroslav Turánek poslal vzkaz na dálku.
Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek řekl, že každý má právo demonstrovat a vyjádřit takovým způsobem svůj názor. Vláda podle něj tyto názory nebere na lehkou váhu, zároveň by ale lidé měli uvažovat nad tím, kdo protest svolává a s jakým cílem.
Petice adresovaná prezidentovi
Účastníci protestu v polovině října úředníkům na Pražském hradě předali petici adresovanou prezidentovi s výzvou, aby odvolal vládu. Podepsalo ji podle nich v té době přes 30 tisíc lidí. Podle ústavních právníků ale prezident nemá pravomoc kabinet odvolat jen na základě vlastního rozhodnutí. Prezident Miloš Zeman v reakci uvedl, že by musel být diktátor, aby mohl vládu odvolat. „Ani nevíte, jakou bych měl někdy chuť udělat to, co navrhujete, ale porušil bych zákon,“ uvedl minulý týden při návštěvě Děčína.
Nezájem v Brně
Na demonstraci proti vládě, zdražování a válce přišly na Zelný trh v Brně podle odhadu policie a pracovníků městské části Brno-střed asi jen dvě tisícovky lidí. Řečníci kritizovali hospodaření i další kroky vlády, žádali její demisi. Na místě byli podle transparentů a vlajek zástupci či přívrženci SPD, Trikolory nebo Hnutí PES. Demonstrace skončila po necelých dvou hodinách, a to bez narušení veřejného pořádku, řekl policejní mluvčí Petr Vala.
Jako první vystoupil s projevem předseda SPD Tomio Okamura. Dav hvízdáním a křikem reagoval na slova o tom, jak česká vláda podporuje Ukrajinu a Ukrajince. Negativní reakci lidí vyvolala také každá zmínka o předsedkyni sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) nebo ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).
Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová připomněla, že před 104 lety se Češi společně se Slováky vymanili z područí Rakouska-Uherska a založili samostatný stát. Nyní národu znovu hrozí ztráta suverenity, uvedla. „Vláda nás uvrhuje do vazalství Evropské unie, Bruselu, Washingtonu, Berlína – vyberte si,“ řekla Majerová.
Na Zelný trh přišla také skupina lidí, kteří vyjadřovali podporu Ukrajině, napadené Ruskem, a kritizovali politiku SPD. Jeden z nich měl transparent s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka a ukrajinskou vlajkou. Účastníci hlavního shromáždění na ně pokřikovali, diskutovali s nimi, nakonec je oddělili od demonstrace velkým transparentem a špalírem lidí s vlajkami. Případným fyzickým konfliktům předcházeli policisté.