Mám strach z ředitele České televize, oznámila radní Lipovská. Podala trestní oznámení

Radní České televize Hana Lipovská (ČTK)

Radní České televize Hana Lipovská | FOTO: ČTK

Radní Hana Lipovská dorazila na poslední zasedání Rady České televize v doprovodu policejní ochranky. Její chování stále vyvolává spousty otázek. Lipovská už dříve uvedla, že existovala důvodná obava, že by na zasedání nemohla přednést svá zjištění. Proto byla údajně vyzvána, aby přijala policejní ochranu. Časopisu Respekt se však podařilo zjistit detaily, proč radní Lipovskou policisté doprovázeli.

Lipovská měla dorazit na pražské policejní ředitelství před samotným jednáním rady v úterý 6. dubna. Policistům z odboru extremismu a terorismu měla sdělit, že se cítí být ohrožena, tvrdí Respekt. Na místě pak podala trestní oznámení, což je podmínka, aby mohla být člověku přidělena ochrana.

Petr Fiala (ODS), Jan Bartošek a Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) (Koalice SPOLU / se souhlasem)

V trestním oznámení pak měla sdělit, že jí už pět měsíců chodí výhružky související s jejím členstvím v Radě České televize. To Lipovská doložila anonymními zprávami ze sociálních sítí. Do protokolu měla nadiktovat, že má obavy z jednání rady, které má proběhnout následující den. Podle ní by se její slova nemusela líbit generálnímu řediteli Dvořákovi. Uvedla, že nejvíce ohrožena se cítí být právě od osoby šéfa veřejnoprávní televize a podnikatelského prostředí, ve kterém se pohybuje, tvrdí Respekt.

Zjednodušeně napsáno, radní Lipovská zřejmě dorazila policistům oznámit, že její život může být ohrožen rukou generálního ředitele Petra Dvořáka nebo skupinou PPF.

Chování Lipovské následně skončilo přidělením krátkodobé ochrany. I přesto, že byla Lipovská policií vyzvána, aby z důvodu svých obav na zasedání nechodila, doporučení odmítla. Měla prohlásit, že chce a musí. Připojit se přitom – stejně jako mnoho jejich kolegů – mohla vzdáleně pomocí internetu.

Aby se Lipovská obrátila na policii, jí údajně poradily dvě soukromé osoby. Jeden z nich měl dokonce radní varovat, aby si v metru nestoupala blízko kolejí. Podle Respektu má jít o poslance a předsedu poslaneckého výboru pro bezpečnost Radka Kotena (SPD), druhým jmenovaným je údajně místopředseda sněmovního výboru pro obranu Antonín Staněk (ČSSD).

„Paní Hana Lipovská mi zavolala v neděli nebo pondělí před radou. Sdělil jsem jí obecné informace, které bych řekl každému občanovi, který by se na mě obrátil a bál se o život, protože mu chodí výhrůžky. I vám bych – stejně jako jsem to řekl paní Lipovské – v takovém případě sdělil, že policie vám tu ochranku buď přidělí, nebo nepřidělí na základě poznatků, které jí sdělíte, a doporučil bych vám, abyste se na orgány k tomu určené obrátila, pokud máte na základě nějakých relevantních informací obavy o život,“ vysvětloval podle Respektu Koten.

Na zjištění už reagoval také generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Pokud se prokáže, že radní vtáhla do dění v radě policii a zneužila ji, pokud kroky namířené proti České televizi konzultuje s politiky, pokud šíří nepravdivé zprávy, je to už dost důvodů k tomu, aby sněmovna, která má na činnost Rady ČT dohlížet, nastavila jasně hranice, co je a není přípustné,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články