Máme brexitovou dohodu, oznámili Juncker a Johnson

Jean-Claude Juncker a Boris Johnson. (repro: VOAnews.com)

Jean-Claude Juncker a Boris Johnson. | FOTO: repro: VOAnews.com

Britský premiér Boris Johnson a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie. „Kde je vůle, tam je i dohoda – a my ji máme!“ oznámil Juncker. Podle britského premiéra se podařilo dosáhnout „skvělé nové dohody“.

Juncker nový dokument označil za „spravedlivý a vyvážený“. Podle britského ministerského předsedy jde o dohodu, kterou jeho země „získává zpět kontrolu“.

Podmínky odchodu Británie z Evropské unie musí ještě schválit britský parlament, kde je hlasování plánováno na sobotu, i Evropský parlament. O věci bude jednat i právě začínající summit Evropské unie.

Unijní vyjednavač Michel Barnier už ve středu večer informoval velvyslance členských zemí, že většinu dřívějších neshod okolo režimu na irské hranici či celního postavení Severního Irska se vyjednavačům podařilo překonat.

„Výsledek byl až nečekaně pozitivní a mezi zástupci členských zemí panuje optimismus,“ řekl zdroj seznámený s výsledky středečních brexitových jednání. Neshody dosud přetrvávaly pouze v budoucím systému výběru DPH u zboží pohybujícího se mezi EU a Británií.

(ct24.ceskatelevize.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]