Máme ještě premiéra? A mohli bychom ho vidět? Opozice reaguje na nová opatření

Předsedové opozičních stran (Veronika Rejmanová)

Předsedové opozičních stran | FOTO: Veronika Rejmanová

Ve čtvrtek 8. října 2020 ministři zdravotnictví a školství představili nová opatření proti šíření koronaviru, mezi něž patří přísné omezení volnočasových aktivit a výuky na školách. Nová omezení a způsob, jakým je vláda oznámila, vyvolaly silnou reakci. Opozice komentovala především fakt, že se tiskové konference nezúčastnili premiér Andrej Babiš ani první místopředseda vlády Jan Hamáček.

„Vláda dnes přijala plošná omezující opatření, o kterých dříve premiér tvrdil, že ‚už je nikdy nezavedeme‘. Nejsilnější zprávou z tiskové konference je ale fakt, že vyhlašování nebyl přítomen ani premiér, ani 1. místopředseda. Nemůžeme zvítězit, stojí-li v čele vlády zbabělci,“ okomentoval dění předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Za současný krizový stav, který výrazně dopadne v příštích dnech na naši společnost, nese velký díl zodpovědnosti Andrej Babiš, když svým jednáním a rozhodnutím odmítl na konci srpna zavést opatření, která navrhl tehdejší ministr Vojtěch a měla platit od 1. září!“ připomněl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru. „Normálně by v takové situaci vzal premiér zodpovědnost na sebe a minimálně by se národu omluvil. Ale my máme premiéra, který chyby u sebe nepřiznává a za svá rozhodnutí se neomlouvá, protože by to bylo příliš slušné, a jak říkal před třemi týdny, byl moc slušný, a proto odešel…,“ napsal.

„Jak si představuju techniku zveřejňování opatření? 1) Opatření se písemně vyhotoví a např. ve 13:59 dá na web. Zároveň se dá operátorům infolinky. 2) Vyrobí se shrnující infografiky, které se tam dají taky. 3) Ve 14:00 tiskovka, kde se to shrne a odkáže na web. Je to tak těžký?“ pozastavil se nad komunikací vlády poslanec Dominik Feri (TOP 09). „Realita? Ministr nejdřív slíbí pátek, pak všechno řekne MF DNES a zveřejní ve čtvrtek. Operátoři na infolince vám nic neřeknou, protože neznají text opatření. @profesorPrymula vzpamatujte se!“ vyzval ministra zdravotnictví.

„Pandemii tato vláda kriticky podcenila, a tak na zásadní tiskovky nechodí už ani místopředsedové vlády. Pardon, ale… máme ještě premiéra? A mohl bych ho vidět?“ reagoval na nepřítomnost Babiše a Hamáčka senátor Pavel Fischer.

„Covid-19 není ‚chřipečka‘ ani nástroj k ovládnutí světa. Jedná se o závažný virus, který ohrožuje na životě mnoho lidí a může plně zahltit zdravotnická zařízení. Bagatelizace je projevem ignorance. Prosím občany o dodržování vyhlášených opatření. Jsme v tom spolu,“ vyzvala Čechy ke sjednocení předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner