Máme spojence, na které je spoleh. Politici připomínají výročí vstupu do NATO

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK/Deml Ondřej)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Česká republika si dnes připomíná 23 let od vstupu do Severoatlantické aliance. V roce 1999 byla společně s Polskem a Maďarskem první postkomunistickou zemí, která NATO rozšířila. Na významný den vzpomínají také politici. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) i ministryně obrany Jany Černochové poslední dny a týdny ukazují, jak je naše členství důležité.

„Před třiadvaceti lety jsme vstoupili do Severoatlantické aliance. Poslední dny a týdny ukazují, jak životně důležité naše členství v NATO je. Když mi bylo deset, slyšela jsem všude kolem sebe, že NATO je nástroj imperialistických Spojených států k ovládnutí světa. Když mi bylo deset, bála jsem se, že na nás NATO chce hodit atomovku. Komunisti nám vymývali mozky stejně, jako to dnes dělá Putin ruským dětem,“ řekla ministryně obrany ve videu na sociálních sítích.

„Když mi bylo pětadvacet, Česko vstoupilo do NATO a já si oddechla, že máme konečně spojence, na které je spoleh. A kterým můžeme věřit a nemusíme se jich bát. Jako ministryně obrany udělám vše pro to, aby nás naši partneři vnímali jako spolehlivého spojence také. Jsem hrdá, že je Česká republika v NATO,“ vzkázala Černochová.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se kvůli ruské agresi vůči Ukrajině ukazuje, jak je důležité být členem Severoatlantické aliance. „Útok na jakýkoliv stát v NATO se totiž považuje za útok na všechny členy aliance, což má za úkol agresora odradit od toho, aby se o útok pokusil,“ napsal předseda vlády na twitteru.

„Členství v NATO tak garantuje naši bezpečnost, protože všichni jeho čelní představitelé opakovaně zmiňují, že je NATO připraveno bránit každý decimetr půdy svých členů. Díky tomu, že jsme jako Česká republika jeho součástí, nám tak nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí,“ vysvětlil Fiala.

()

„Třiadvacet let od vstupu do NATO. Letos musíme ocenit, jak jsme tehdy byli vlastně rychle a bezproblémově přijati. A snad se už otevřely oči i většině pochybovačů, kteří razili cestu iluzorního mostu mezi NATO a Ruskem. Jak vidíme, velký bratr z východu umí mosty bombardovat,“ reagoval na dnešní výročí vicepremiér a šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) jsme vstupem do NATO dostali šanci podílet se na systému kolektivní obrany. „Je nám poskytnuta záruka bezpečnosti a dostali jsme se mimo sféru vlivu zločinného Putinova režimu. Plnění aliančního závazku je to nejmenší, co můžeme udělat, a musí to být prioritou,“ oznámila na sociální síti.

Miroslav Kalousek (TOP 09) pak vzkázal, že jsme do NATO nevstoupili, ale byli přijati. Zároveň si rýpnul do prezidenta Miloše Zemana. „O našem vstupu rozhodoval Parlament ČR v dubnu 1998. Mladším ročníkům připomenu, že Zemanova ČSSD usilovala o rozhodnutí v referendu, zaplať bůh marně. Zeman v zájmu Ruska škodil už tenkrát,“ napsal na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]