Mámo, dneska jsem na obědě seřval servírku!

Hostinec, ilustrační snímek (ČTK)

Hostinec, ilustrační snímek | FOTO: ČTK

Otevřela jsem si facebook a jako první se mi ukázalo dnešní polední menu oblíbené restaurace. Kromě výčtu jídel jej ale doprovázela omluva za to, že musí personál kontrolovat testy a očkování, a prosba, aby to lidé nevyčítali právě číšníkům a servírkám. Překvapilo mě to, ale nejspíš bych na to hned zapomněla. Kdyby se neukázalo, že míst, která se musí omlouvat za to, že dodržují pravidla a tamní personál je zodpovědný, je mnoho.

Nejde zdaleka jen o facebookové statusy. Restauracím klesají tržby a řada z nich potvrzuje, že se setkávají s agresivními reakcemi hostů. To je opravdu fascinující fenomén zejména pro člověka, který v posledních týdnech a měsících navštívil například Německo, Rakousko nebo Itálii. Kontroly tu všude fungovaly bez problémů a vypadalo to, že pro občany jde o samozřejmost. Ukážete QR kód a objednáte si jídlo, jdete do restaurace nebo do muzea. Opravdu je taková hloupost pro někoho důvodem k agresivitě?

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Počty nakažených stoupají. Ve středu jsme se dostali k deseti tisícům. Co se asi honí hlavou někomu, kdo křičí na číšníka či servírku, kteří jen chtějí vědět, zda se sám chová zodpovědně? Co si takový člověk myslí, že by měl stát udělat? A jak se asi bude dívat na situaci, až bude on nebo někdo jemu blízký potřebovat pomoc v nemocnici, ale ta kvůli nedostatečné kapacitě nebude poskytovat péči?

Z Čechů, kteří bývají odborníky na všechno od fotbalu přes globální oteplování až po ekonomiku, se stali lékaři s facebookovým diplomem. A jsou tak přesvědčeni o své pravdě, že místo aby si normálně objednali oběd poté, co potvrdí, že dodržují alespoň to minimum, které se po nich chce, vynadají personálu. Ano, je to fascinující.

Čísla budou stoupat i dál. Končící vláda s nimi nic dělat nebude, aby tu nejhorší situaci zdědila ta nastupující. Pomsta za prohru. Až nastoupí noví ministři, pravděpodobně budou nuceni zpřísňovat – a ti, kteří se dnes zlobí na personál restaurací, se budou zlobit také na ně. A pak se doma pochlubí, že seřvali servírku.

Zažili jste podobnou situaci? Napište nám na [email protected] Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]