Manipulace MF DNES: Brněnský bar se brání kvůli článku o EET

Eric Drooker

Andrej Vališ a Jan Vlachynský, zakladatelé podniku s názvem „Bar, který neexistuje“ se brání manipulaci, kterou předvedla Babišova Mladá fronta DNES v článku o elektronické evidenci tržeb. Zveřejňujeme jejich vyjádření bez redakčního zásahu.

DEMENTI

(jakože popření zprávy, ne že je někdo dement)

Tak jsme si zase jednou naběhli. Už před pár měsíci jsme si řekli, že k EET se nebudeme vyjadřovat vůbec, protože nám to přijde zbytečně moc zpolitizované e emotivní téma, a podle našeho politika k baru moc nepatří – aspoň ne k tomu našemu, prostě chceme udělat hezký večer komukoliv, žejo.

No a pak přišlo to spuštění. V ten den volali z Mladé Fronty, a dostali stejnou odpověď, jako desítky novinářů předtím – k tomuhle se fakt nevyjadřujeme. Prý to ale není článek o tom postoji k EET, ale čistě fakta o tom, jak to funguje. OK, říkáme, tak to udělat můžeme. Tak nám poslali dotazník, kde jsme vypsali, že se vlastně nic moc neděje. Ještě přišel sms dotaz, zdali budeme zdražovat – nebudeme, nemáme k tomu důvod, pro nás se prostě nic moc nezměnilo. Ještě jsme se ujišťovali, když jsme odesílali dotazník, abychom dostali případně k autorizaci jakékoliv změny v citacích…

A dnes to vyšlo. A ejhle, samozřejmě tam není nic z toho, co jsme řekli, respektive napsali, ale naše obrovská fotka pod nadpisem „EET apokalypsa“ a nad nadpisem „Podvod s účtenkami. Nejdřív vydat a pak smazat z pokladny“. Ok, už to vypadá dost blbě, vzhledem k tomu jak bezproblémově se k celé věci stavíme, ale dobře, stane se. A pak čteme popisek u fotky, prý „Bude se plošně zdražovat a odnesou to zákazníci. My zdražíme od ledna,“ tvrdí majitelé brněnského Baru, který neexistuje Jan Vlachynský a Andrej Vališ.

Což je úplně vymyšlená věta, která jde proti všemu co jsme říkali, milá Mladá Fronto.

Takže: My zdražovat nebudeme, nemáme proč. Jestli se bude plošně zdražovat nebo ne, fakt nevíme – a upřímně, ani nemáme čas ztrácet svůj čas nad tím, že bychom to řešili, máme dost práce se svými projekty. A jestli někdo konkrétní zdraží nebo ne, je nám naprosto jedno – je to jeho věc.

Nejvíc super je, že podle takové zmínky teď působíme, jako bychom snad předtím něco šmelili (ještě když přímo v článku, kterého se to týká, cituje MF prezidenta, jak říká, že kdo zdraží, tak předtím kradl, žejo). Ti, co nás znáte, moc dobře víte, že i kdybychom stokrát chtěli, tak s tím, jak „jsme na očích“, bychom si to fakt asi nemohli dovolit. Kromě toho, že máme nějaké morální zásady, doprčic.

Tak, asi budeme zase trochu mediálně zdrženlivější, po téhle srandě.

Díky za pozornost! A kdyby se Vám náhodou chtělo sdílet, budeme moc rádi.

Zakladatelé BKN, Andrej Vališ a Honza Vlachynský (toho času už mnohem sešlejší než na té čtyři roky staré ilustrační fotce)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner