Manžela Nancy Pelosiové v jejich domě napadl útočník. Měl se ptát po političce

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová.  (Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová. | FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Manžel šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové byl zraněn poté, co jej v jeho domě v Kalifornii brutálně napadl útočník. Informoval o tom mluvčí političky Drew Hamill. Dvaaosmdesátiletý Paul Pelosi skončil v nemocnici a útočníka zadržela policie. Je vyšetřován z pokusu o vraždu.

Podle agentury AP, která se odvolává na zdroj z vyšetřování, nebylo napadení náhodné a útočník se Pelosiho ptal, kde je jeho manželka. Demokratka Pelosiová v době útoku byla i se svou ochrankou ve Washingtonu.

()

„Motiv útoku musíme ještě určit,“ prohlásil šéf policie v San Francisku William Scott. Policisté z útoku podezřívají dvaačtyřicetiletého muže, kterého zadrželi na místě. Vyšetřují ho z pokusu o vraždu a napadení. Podle Scotta policisté zasáhli v okamžiku, kdy se Pelosi s útočníkem přetahoval o kladivo a muž manžele političky začal bít. Policisté útočníka odzbrojili a zadrželi.

Podle zdrojů agentury AP a stanice CNN si útočník nevybral dům Pelosiových náhodně. Muž se Pelosiho několikrát zeptal: „Kde je Nancy?“ Stanice CNN uvedla, že zadržený podle svého známého sdílel či psal na sociálních sítích konspirační teorie ohledně vakcín proti covidu-19 či ohledně útoku na Kapitol z loňského ledna.

Zuckerbergova všeobecná nemocnice v San Francisku potvrdila, že Pelosiho přijala do péče. Detaily o jeho stavu nesdělila. Podle mluvčího předsedkyně Sněmovny reprezentantů se Pelosi plně zotaví. Pelosiové zavolal americký prezident Joe Biden a napadení označil za hrozný útok. Čin odsoudili také další politici Demokratické i Republikánské strany.

Spojené státy za necelé dva týdny čekají důležité kongresové volby. Republikáni mají podle současných průzkumů šanci získat kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a možná i nad Senátem.

Demonstrace na Václavském náměstí, 28. října 2022 (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Podle agentury AP se dům Pelosiových, který se nachází v zámožné čtvrti Pacific Heights, stal několikrát objektem politických protestů. Během pandemie před ním protestovali kadeřníci poté, co se na internetu objevilo video, jak si Pelosiová nechává upravit účes v době, kdy kadeřnictví musela mít zavřeno. Kvůli návštěvě Tchaj-wanu na místě demonstrovali lidé z čínské komunity. Při projednávání vládního balíku na podporu růstu někdo na vrata garáže Pelosiových napsal „chceme všechno“ či „zrušte nájmy“ a doprovodil to symbolem anarchistického hnutí.

Ačkoliv není zcela jisté, zda útok souvisí s politickými postoji Pelosiové, napadení podle agentury AP nastoluje otázky týkající se zabezpečení soukromých rezidencí amerických zákonodárců. V loňském roce parlamentní policie dostala k prošetření bezmála 10.000 výhrůžek, které kongresmani obdrželi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články