Manželé Perebyjnisovi: Rusové, máme vás po krk

Jevhen Perebyjnis, velvyslanec Ukrajiny, manželka Olha Perebyjnis, Ukrajina, Víkend, Praha, 19. 5. 2022 (Matěj Slavik/Economia)

FOTO: Matěj Slavik/Economia

Jevhen Perebyjnis je jednoznačně nejvýraznější diplomat, který působí v České republice. Od začátku ruské války se jeho ambasádě podařilo na nákup zbraní pro Ukrajinu získat 1,2 miliardy korun. Za většinu této částky byly již nakoupeny potřebné zbraně pro armádu. Olga Perebyjnisová mluví stejně dobře česky jako její muž, je totiž bohemistka a překladatelka. V rozhovoru pro Týdeník FORUM pojmenovala nejen své pocity z války nebo problémy západní Ukrajiny, ze které pochází, ale také jasně říká: Rusko se musí zbavit svého imperialismu. Jinak to nikdy nebude normální stát.

Jak jste prožili 24. únor, kdy Putinovo Rusko napadlo Ukrajinu?
JP: Tu informaci jsem dostal ráno kolem půl páté. Bylo mi sděleno, že Rusko zahájilo plošnou agresi vůči Ukrajině, Rusové zaútočili na velká města a na mnoha místech začal postup vojsk. Zkontroloval jsem zprávy, které mi to potvrdily. Hned jsem to řekl manželce a následně jsem jel do práce.

OP: Každý jsme to zpracovával zvlášť, manžel se vrhl do práce. Najednou se dostavil pocit nezvratnosti. Jedeme ve vlaku, nad nímž nemáme kontrolu a z něhož nemůžeme vystoupit. To pro mě bylo nejtěžší.

Paní Olgo, vy pocházíte ze Lvova. Jaká je situace na západě Ukrajiny?
OP: Podle informací, které mám, myslím, že je celý západní region pod tíhou migrace. Řeší se obrovské množství existenčních otázek, ale také otázek psychologických. Pořádají se kurzy ukrajinštiny. Lidé přicházejí ze silně rusifikovaných částí Ukrajiny a potřebují očistit nejen tělo, ale i mysl od ruské propagandy a ruštiny jako jazyka okupantů. Ukrajina se spojuje. Bratr pomáhá bratrovi. Lvov je ale samozřejmě také ve stresu, protože nikdo neví, kam příště doletí raketa.

Na začátku války přišla velká vlna podpory, zároveň ale některé státy, které dnes Ukrajině pomáhají, váhaly. Jak to vidíte teď?
JP: Podpora ze strany většiny civilizovaných států byla velká, zejména když to srovnáme s tím, jak svět reagoval po okupaci Krymu v roce 2014. Ale z hlediska toho, co Ukrajina opravdu potřebuje ke svému vítězství, není to dostačující. Bojujeme s jednou z největších armád světa a proti velmi cynickému státu, který je připraven…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]