Manželé v restauraci kritizovali válku na Ukrajině. Majitel podniku na ně zavolal policii, muž půjde do vězení

Ilustrační foto (Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilustrační foto | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ruské zákony, které Státní duma schválila po invazi na Ukrajinu, přísně trestají každou kritickou zmínku o „speciální vojenské operaci“. Přesvědčila se o tom manželská dvojice, která při návštěvě restaurace hovořila o dramatické situaci na frontě. Soud v Krasnodaru totiž dvojici potrestal za diskreditaci ruské armády.

Policii na manželský pár zavolal podle informací serveru 93.RU majitel restaurace Na Drovoi, v níž se manželé kriticky bavili o válce na Ukrajině. Následně byli oba odvezeni spoutaní na výslech, kde jim bylo oznámeno, že zadržení se týká jejich protiválečných výroků.

Alexej Ovčinnikov byl odsouzen k 15 dnům ve vězení za výtržnictví, jeho manželka musí zaplatit pokutu 1000 rublů (zhruba 310 korun) za spáchání stejného přečinu, informoval právník manželů Alexej Avanesjan. Žena bude podrobena ještě jednomu soudu. Byl na ni totiž sepsán protokol podle článku 20.3.3 zákoníku o správních deliktech (veřejné hanobení Nejvyššího sovětu Ruské federace).

Podle informací ruských médií je současné propuštění ženy spojováno s faktem, že se stará o malé dítě, které by v případě jejího uvěznění přišlo minimálně na dva týdny o oba rodiče.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia[email protected]

Související články