Manželka vězněného Putinova odpůrce Navalného nečekaně odletěla do Německa

repro video: twitter

Okamžik zadržení Alexeje Navalného | FOTO: repro video: twitter

Manželka opozičního politika Alexeje Navalného odletěla dnes z Ruska do Německa. Podle informací Spiegel.de přiletěla na letiště ve Frankfurtu.

Bližší okolnosti odletu Julie Navalné z Ruska nejsou zatím známy. V Rusku se mezitím prohlubují soudní represe proti stoupencům jejího manžela.

Zatímco ruské sdělovací prostředky naznačovaly, že Julie Navalná opustila svou zemi ze strachu, v Berlíně se hovořilo o soukromé návštěvě Německa.

archiv

Putinův kritik Navalnyj byl převezen loni v létě do Německa po své otravě látkou novičok, která se u něj projevila během letu z východu Ruska do Moskvy. Sám Navalnyj obviňuje z pokusu o otravu Kreml a je doloženo, že se kolem opozičního politika pohybovala v kritickou dobu řada agentů ruské tajné služby. Navalnému zachránil život postup posádky, která mimořádně přistála, a pak zásah záchranné služby.

V lednu se oba manželé vrátili do Moskvy. Tam byl Navalnyj zatčen hned na letišti a posléze odsouzen k víceletému vězení. Jeho proces opozice považuje za politický, stejně jako vlnu dalších represí, kdy jsou před soud přiváděni lidé za pouhou účast na pouličních manifestacích.

Od zatčení Navalného vypukly v Rusku protesty jeho stoupenců. Ruská policie reagovala masovým zatýkáním, jen v lednu bylo zatčeno více než 11 000 lidí. Kromě toho je doložena řada brutálních zákroků proti demonstrantům a otřesné podmínky na policejních stanicích a v místech, kam byli demonstranti po zadržení převezeni.

Protože Navalného tým vyzval, aby Spojené státy a Evropská unie reagovaly na počiny Putinova mocenského aparátu sankcemi, chce nyní vládnoucí strana Jednotné Rusko takové požadavky trestat jako vlastizradu. Již předtím byli účastníci iniciativ, které měly nějakou podporu z dalších zemí, označováni jako zahraniční agenti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner