Mára špatně googlil a Andrej je pro smích. Nebo to bylo jinak?

archiv

Pusa pro Marka Prchala, propagandistu Andreje Babiše | FOTO: archiv

Státní pohřeb, nebo pohřeb se státními poctami. Tyto dva lehce odlišné pojmy se staly noční můrou Andreje Babiše. V první moment po smrti Karla Gotta totiž premiér navrhoval pro „Mistra“ takové rozloučení, které naposledy země zažila po skonu Václava Havla. Hned druhý den ovšem Babiš změnil názor a přišel s okleštěnou verzí pohřbu se stání účastí. Bylo to proto, že si Marek Prchal špatně připravil noty pro svého šéfa, nebo chtěl ministerský předseda nahnat co nejvíc politických bodů?

Verze, že se Babiš, potažmo jeho marketingový guru spletl, je velmi nepravděpodobná. Ačkoliv se premiérovi fandové kloní k tomuto důvodu změny stanoviska, je to málo pravděpodobné. O státním pohřbu totiž informoval jak Babiš, tak Úřad vlády ČR.

I ministr kultury Lubomír Zaorálek hovořil stejně. Že by i tento sociálnědemokratický vládní matador nevěděl, o čem mluví? To stěží. Na začátku plánování oficiálního rozloučení byl skutečně ve hře pohřeb, který se doposavad připravoval pouze důležitým státníkům.

Kolem nápadu premiéra, který tím chtěl zvýšit volební preference hnutí ANO, se ovšem rozpoutala vášnivá debata. Plná nadávek, urážek, označování za hyeny, ale i rozumných argumentů a důvodů, proč nemá mít Gott státní pohřeb. Právě tato diskuze zřejmě přiměla ministerského předsedu, aby zase jednou změnil názor ze dne na den. „Prchalovci“ totiž zřejmě stačili za pár hodin spočítat, co by se ANO více hodilo.

repro youtube.com

Zesnulý zpěvák se tak stal součástí politického handlu, který rozjel Andrej Babiš. Nejenže místy nevkusnou debatu o vhodnosti státního pohřbu nezastavil, ale ještě ji rozdmýchal. Veřejnost totiž netuší, proč se opět změnilo něco, co jí bylo prezentováno jako hotová věc. Netuší ani, jestli začátek příprav na velmi náročné poslední rozloučení zastavil premiér, nebo si ho nepřála rodina, popřípadě je důvod někde úplně jinde.

Je ostuda, že v tak důležitém rozhodnutí se z občanů dělají hlupáci, kterým se dá naslibovat cokoliv, a oni tomu jako stádo uvěří.

Babiš, Zaorálek i Zeman chtěli pro Gotta státní pohřeb. Měli by tedy nyní vysvětlit, proč nakonec bude pohřeb se státními poctami. Dokud to neudělají, bude cítit pachuť z rozhodování o události, kterou sleduje celá republika.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner