Maráček: Zavřeli jsme z nedostatku personálu oddělení. Ve Zlínském kraji docházejí volná lůžka pro covid pozitivní pacienty

Pixabay/1662222

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/1662222

V krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně už docházejí volná lůžka pro pacienty s nákazou covid-19. Pozitivní pacienty začali převážet do sousedních nemocnic. Ve všech čtyřech zařízeních už ale zbývá jen osm lůžek s plicními ventilátory a padesát lůžek s kyslíkem. O problému informoval pro Radiožurnál (iRozhlas.cz) předseda představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček.

Problém je i v nedostatku personálu. „Zavřeli jsme z nedostatku personálu oddělení, takže máme v tuto chvíli třeba jen ve zlínské nemocnice pět oddělení, která jsou prázdná, vybavená. Jsou tam lůžka a veškerý potřebný materiál, ale protože nemáme personál, nejsme schopni je provozovat,“ vysvětlil Maráček.

archiv

Pacienty, kteří se doposud přesunuli, vybírali lékaři podle jejich zdravotního stavu a schopnosti přesunu. Do nemocnic v Brně a Olomouci se jich transportovalo už více než dvanáct.

Podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka mají ve Zlínském kraji přibližně padesát volných lůžek, ke kterým jsou schopni zajistit personál. „Funguje to tak, že začne pracovat koordinační skupina při ministerstvu zdravotnictví a ta bude přerozdělovat pacienty, co potřebují pomoc,“ potvrdil Jiří Čunek z KDU-ČSL.

„Pak bude muset nastat scénář, kterého se asi všichni bojí – že se sníží kvalita péče. Pokud budou kapacity zaplněny, tak nastane scénář, co se označuje jako italský,“ uzavřel Radomír Maráček.

V současnosti je v Krajské nemocnici Tomáše Bati, Uherskohradišťské nemocnici, Vsetínské nemocnici a Kroměřížské nemocnici hospitalizováno celkem čtyři sta sedmdesát dva covid pozitivních pacientů, z toho padesát pět je na umělé plicní ventilaci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner