Marek Benda z ODS vyzývá k zahájení kárného řízení s Ištvanem a jeho lidmi

ods.cz

Poslanec Marek Benda (ODS) | FOTO: ods.cz

Dnešní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který znovu zprostil Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) viny ze zneužití Vojenského zpravodajství vyvolal notné reakce. Marek Benda okamžitě po oznámení verdiktu vyzval Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby prošetřil jednání Ivo Ištvana a Roberta Bajgara a o oběma státními zástupci zahájil kárné řízení. Každá zodpovědná osoba má podle poslance ODS totiž nést důsledky za situaci, kvůli které padla tehdejší vláda v čele s premiérem Nečasem.

Marek Benda je přesvědčen, že po zproštění viny Nečasové je zřejmé, jak se mají zachovat vrcholní činitelé justice. „Na základě dnešního osvobozujícího rozsudku v kauze Vojenského obranného zpravodajství vyzývám ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k zahájení kárného řízení se státními zástupci pány Ivo Ištvanem a Robertem Bajgarem, případně i dalšími ve věci angažovanými státními zástupci,“ řekl opoziční politik. Připomněl, že před pár dny proběhlo třetí výročí neuvěřitelné operace v Praze, krom jiného na Úřadu vlády a Ministerstvu obrany, a následné tiskové konference. „Ze všech tehdy vznesených obvinění nebylo do dnešního dne soudem potvrzeno ani jediné. Naopak stát zaplatil vysoké odškodné za nezákonné vazby tří bývalých poslanců,“ připomíná Benda.

Ištvan neinformoval pravdivě

„Tři roky jsou bývalý premiér a vojenští generálové, kteří své zemi věrně sloužili v zahraničních misích, vláčeni po soudních instancích a skandalizováni uniklými nebo přehrávanými odposlechy. A to vše jen proto, aby osoby za tehdejší zásah odpovědné, mohly svoji odpovědnost odkládat,“ je přesvědčen člen ODS. „Opravdu budeme čekat, až bude stát přinucen vyplatit odškodné i pánům Páleníkovi a Kovandovi? Už i prezident republiky veřejně připustil, že byl panem Ištvanem v létě 2013 oklamán a mylně informován,“ zdůrazňuje Benda. „Každá osoba v rozhodující pozici musí za své činy odpovídat a já vyzývám, aby se zodpovídali ti, kteří se pokusili na základě vymyšlených konstrukcí svrhnout legitimní vládu a jejího premiéra,“ připomíná nutnost vyšetření situace Benda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner