Marek Dalík půjde za pokus o podvod při nákupu pandurů na čtyři roky do vězení

Marek Dalík (ČTK)

Marek Dalík | FOTO: ČTK

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který o jeden rok zmírnil původní rozsudek. Dalík musí zaplatit také peněžitý trest čtyři miliony korun. Pokud je nezaplatí, stráví ve vězení o dva roky víc. Dalík vinu odmítá. Pravomocný verdikt v kauze padl téměř po dvou letech od začátku soudního procesu.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si měl o peníze říct na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Odvolací soud se z velké části ztotožnil s původními závěry, podle kterých se žádost o peníze za pokračování projektu odehrála. Změnil však právní kvalifikaci z pomoci k přijetí úplatku na pokus o podvod. Jedním z důvodů bylo to, že městský soud sice ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že Dalík chtěl peníze získat pro někoho ze členů vlády. Konkrétní jméno ale soud neuvedl.

Podle předsedy odvolacího trestního senátu Martina Zelenky tím soud překročil svoje mantinely a pustil se spíše do společensko-politického komentáře. Podle pravomocného rozsudku Dalík podváděl tím, že předstíral, že může zakázku ovlivnit. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. „Jako jediná varianta nemůže obstát, že ho tam někdo poslal, aby řekl o úplatek,“ vysvětlil Zelenka jeden z důvodů, proč odvolací soud změnil právní kvalifikaci.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články