Marek Hilšer na Albertově: Lidé se musí zajímat o politiku a vstupovat do ní

Pavel Hofman

Marek Hilšer | FOTO: Pavel Hofman

Na pietním místě na Národní třídě se během dne střídá řada osobností. Ve velmi brzkých ranních hodinách na místo zavítal Andrej Babiš – společně s početným policejním doprovodem, který premiéra odděloval od odpůrců. Ti na něj pokřikovali a pískali. Ten, kdo měl na místě naopak pozitivní přívítání, je bývalý prezidentský kandidát a současný senátor Marek Hilšer, který odpověděl na několik otázek deníku FORUM 24.

Byl jste se podívat na Letné?

Byl jsem tam, samozřejmě. Byla to hezká oslava 30. výročí sametové revoluce. Lidé ukázali, že se cítí svobodně, že mohou říci svůj názor a scházet se. To je strašně důležité. Byla tam skvělá atmosféra. Myslím si, že to bylo pozitivní. Lidé byli skvěle naladění, nebyla tam žádná agresivita.

A co dnes? Je co slavit?

Určitě je co slavit. Za posledních 30 let se s naší zemí odehrálo více věcí a řekl bych více pozitivních. I když demonstrace ukazují, že lidé mají obavy z monopolizace moci, což je velký problém. Doufejme, že si občanská společnost ubrání to, co jsme vybudovali.

Co bychom měli dělat, abychom svobodně slavili i za deset let?

Zajímat se o věci, o politiku, vstupovat do politiky, angažovat se. Demokracie je vláda lidu. Jestliže má vládnout lid, tak se ten lid musí taky o věci starat. A musí na těch věcech participovat. Nemůže jenom čekat na to, co za nás někdo udělá. Protože když je nebudeme kontrolovat, tak si nakonec udělají, co chtějí, a podlehnou nejrůznějším tlakům lobby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner