Marek Prchal nechal Babiše sehrát nejcyničtější scénu ze svého oblíbeného filmu

Pusa pro Marka Prchala, propagandistu Andreje Babiše (archiv)

Pusa pro Marka Prchala, propagandistu Andreje Babiše | FOTO: archiv

Babišovou promluvou k Bohu ve Sněmovně nechal premiérův vrchní marketér Marek Prchal doznít linku tklivě předneseného televizního projevu z předešlého večera. Motiv promluvy k Bohu si s nejvyšší pravděpodobností vypůjčil z filmu Vrtěti psem, který v nadsázce líčí cynické metody krizového politického PR. Prchal tento film sám před lety doporučoval.

Dustin Hoffman v roli hollywoodského producenta Stanleyho Motsse zastírá sexuální aféru prezidenta emocemi nabitou vatou. V předmětné scéně testuje prezidentskou promluvu k národu na sekretářkách z Bílého domu. Po promluvě, v níž se řečník opakovaně obrací k nejvyšší instanci, celé improvizované publikum usedavě pláče a Stanley zakouší velké zadostiučinění. Prezidentování se od filmové produkce v ničem neliší, konstatuje Stanley.

Marek Prchal vzpomněl film Vrtěti psem v roce 2013, kdy pro Andreje Babiše začínal pracovat. V diskuzi po projekci filmu No pojednávajícím o politickém marketingu Prchal konstatoval, že „dělat pro ty hodný je trošičku nuda“, a doporučil přítomným, aby zhlédli film Vrtěti psem. Činí tak v čase záznamu 47:10. Nyní, kdy Prchal zakončuje už sedmý rok v Babišových službách, jako by našel příležitost svůj oblíbený film doslova uvést ve skutečnost.

Marek Prchal téměř věrným převzetím velmi nadsazené filmové předlohy dosáhl jakési vyšší roviny cynismu. V americkém politickém životě je rétorické odkazování na nejvyšší instanci běžné, v Česku ale vyznělo s o to větší razancí, že na ně došlo po mnoha desetiletích vůbec poprvé. Bezprecedentní projev cynismu projevil Prchal svým kalkulem s duchovním symbolem a jeho využitím k prosazování mocenských zájmů svého trestně stíhaného klienta, už tak nechvalně proslulého křivou přísahou na zdraví vlastních dětí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]