Marek Wollner: Mnoha lidem jsem se nehodil. Domnívám se, že jsem se vždy choval férově

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

Marek Wollner | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Novinář Marek Wollner byl stažen z televizní obrazovky kvůli vyšetřování obvinění z bossingu a sexuálního obtěžování. Pro deník FORUM 24 popisuje svoji situaci, zejména fakt, že momentálně reaguje na anonymní výpovědi, proti kterým se podle svých slov nemůže účinně bránit. Uvedl také, že jej nekontaktovala policie. „Domnívám se, že jsem se choval vždy ke všem férově, a občasné nekorektní výrazy jsou v naší branži a v téhle náročné stresující práci běžné,“ říká Wollner.

V médiích se objevilo, že v šetření České televize ohledně vašeho chování promluvilo třináct osob. Je to tak?

Není, je to buď lež, nebo amatérská chyba. Promluvilo 28 lidí.

Víte, kolik lidí vaše chování kritizuje a kolik se vás zastává?

Pozitivně mluvili všichni mí současní podřízení s výjimkou jednoho, který ale dlouhodobě pracuje s dost nízkou kvalitou, a jsem paradoxně jediný, kdo ho v redakci drží. To znamená zhruba nějakých šestnáct lidi. (Redakce serveru Seznam Zprávy uvedla, že velká část současných podřízených Marka Wollnera podepsala petici na jeho podporu. „Jako členové redakcí se chceme ohradit jak proti nesmyslům, že v týmu nebyla chuť investigovat některé kauzy, tak proti osočením, že v redakci panovala toxická atmosféra šikany či sexuálního harašení,“ píše se v petici, pozn. red.)

()

Měl jste možnost být u toho, když proti vám někdo mluvil?

Ne, u jejich výpovědí jsem nebyl a v tom je ten problém. Kritika zaznívá od lidí, kteří nejsou v žádné mé redakci, někteří byli a po čase jsme se rozloučili. Problém další je, že jejich výpovědi jsou anonymní. To znamená, že mohou říkat, co chtějí, a nemusí nic dokazovat, jejich výpovědi nikdo nekonfrontuje s realitou. Já u těch, které umím poznat, mohu dokázat, že realita byla přesně opačná nebo jiná.

Web Echo 24 v pátek odpoledne vydal zprávu, že se „Wollnerem zabývá policie“. Je jasné, že se policie musí zabývat každým podaným podnětem. Přesto, co na to říkáte?

Je to pro mě novinka. Nikdo mě z policie nekontaktoval a komise jednoznačně odmítla, že by mezi výpověďmi bylo něco, co by naznačovalo trestný čin.

Předseda Rady ČT Novák veřejně prohlásil, že obvinění Marka Wollnera jsou vážná. On se účastní šetření?

Předseda Rady ČT zprávu nečetl. Nemá nárok ji v této fázi mít.

Aktivista a advokát Tomáš Němeček se snaží minimálně před veřejností ale prokázat, že se vašem případě jednalo o sexuální obtěžování a šikanu. Máte skutečně čisté svědomí? Nepraktikoval jste druh chování, které by mohlo něčím takovým minimálně zavánět?

Jeho výroky odmítám a můj právník se jimi hodlá zabývat, protože mě poškozují. Vystupuje jménem anonymních osob, dává jejich výpovědím různá závažná adjektiva a já se nemohu účinně bránit. Kdyby ti lidé vystoupili, byl bych schopen různá jejich tvrzení vyvrátit a uvést na pravou míru. Jsem ovšem vázán mlčenlivostí.

Nora Fridrichová je přední česká novinářka známá především z pořadu 168 hodin v České televizi. (ČTK)

Ale nejste vázán mlčenlivostí, co se týče vašeho čistého svědomí.

Domnívám se, že jsem se choval vždy ke všem férově, a občasné nekorektní výrazy jsou v naší branži a v téhle náročné stresující práci běžné.

Je pravda, že podnět k šetření vašeho chování podala vedení televize Nora Fridrichová? Vždyť vás oba veřejnost vnímala jako majáky poctivé žurnalistiky v ČT.

Ano, bohužel je to od ní msta za to, že jsem loni ukončil s Norou spolupráci, která byla místy velmi frustrující.

Bylo rozumné, že jste následně zase vy podal podnět k šetření jejího chování?

Přitom jsem ji vždy hájil, a dokonce opakovaně i proti svým nadřízeným. Koneckonců vystoupil jsem i proti puči, který proti ní udělala Markéta Dobiášová, když ji zastupovala během mateřské dovolené.

Je celkem jasné, že dlouhodobé tažení Markéty Dobiášové proti vám mělo sice málo z reálné podstaty a více šlo o prostou nenávist, kterou využívali příznivci Zemana, Babiše a Okamury. Nyní musí mít ještě větší radost.

K tomu podnětu mě přiměli její bývalí podřízení, kteří se domnívají, že podnět vůči mě byl od Nory neférový a jestli je někde problém, je spíš u ní. Taky jsem doufal, že to třeba povede k nějakému smírnému řešení, k nějaké vnitřní debatě, kterou bude někdo moderovat a naše vztahy srovná. To se ovšem nestalo, bohužel.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Jak si myslíte, že bude tato kauza pokračovat? Kdy ČT uzavře a zveřejní své stanovisko? Vrátíte se na televizní obrazovku?

Bohužel, domnívám se, že někdo rozehrál notu, o níž doufal, že se v dnešní době dá perfektně obrátit proti komukoli a že se k ní někdo ochotně přidá. To se stalo.

Já žádné předpovědi dávat neumím. Na počátku jsem si myslel, že se to přežene, protože to nemá reálný základ. Zároveň jsem se obával, že v časech sociálních sítí a neověřování zpráv je možné snadno likvidovat pověst člověka. Tím jsem v tuhle chvíli já a je jasné proč – že jsem se dlouhou dobu mnoha lidem v televizi nehodil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články