Mařenka to zařídí. O legendárním výroku, kterým vyjadřoval svůj „spoleh“ na Marii Benešovou v politicky nepříjemných kauzách Miloš Zeman coby premiér, jsme tu už psali (ZDE). Dokonalé mimikry, skrze které Benešová splyne takřka pokaždé s aktuální politickou mocí, aby ji pak vynesla do nejvyšších pozic v justici, zjevně zabírají i na Andreje Babiše. Že po štacích v ČSSD a v partaji zemanovců dělá trestně stíhanému premiérovi štít před rozhořčeným Evropským parlamentem ausgerechnet jako ministryně spravedlnosti za ANO, je ale obzvlášť děsivé.
Právě Benešová se včera za vládu ohradila proti rezoluci Evropského parlamentu ke kolosálnímu střetu zájmů českého předsedy vlády. Europoslanci, kteří konflikt zájmů a zneužívání politické moci v rozsáhlé rezoluci pojmenovali, se podle ministryně spravedlnosti vměšují do vnitřních záležitostí České republiky a sama rezoluce prý narušuje presumpci neviny. Matku Zemi a otce Slunce, kteří vzkazují lidu skrze Babiše, že „nikdo nebude mluvit do naší zemičky“, sice předlistopadová kladenská prokurátorka vynechala, zato se zhurta opřela do prohlášení víc než pětistovky europoslanců, kteří vítají obnovení vyšetřování premiérova dotačního podvodu okolo Čapího hnízda.
Že Mařenka zařídí leccos doma, ale na pět set svéprávných Evropanů nestačí, ukázala sama trapnost argumentů, s nimiž ministryně spravedlnosti předstoupila před novináře. „Když Evropský parlament vítá obnovení stíhání, deklaruje nesouhlas s dosavadní činností orgánů činných v trestním řízení, tak je takový postoj zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ,“ citovala vládu.
V zemi, kde kolem premiérových kšeftů probíhají už roky hotové justiční manévry a hraje se jen o čas a kde se už zase měří jinak vrchnosti než občanům, vadí šéfce spravedlnosti (sic!) ze všeho nejvíc právě tahle formulace. Co jiného má ale Evropa v obavě o nezávislost justice ve své členské zemí asi říkat, když Babišův Agrofert ždímá její dotace a za premiérův privátní byznys místo za spojence kope celá vláda, která má navíc v rukou existenci nejvyššího státního zástupce?
A když navíc Babišova ministryně spravedlnosti drží v šachu kariéry jeho podřízených na státních zastupitelstvích? Anebo když má ministr vnitra nulovou motivaci k pádu prohnilé vlády trestně stíhaného premiéra, kam by ji mohli přivést „jeho“ vyšetřovatelé a která by pro Hamáčka znamenala jistou konečnou? Odpověď je nasnadě: Evropa má podle Babiše držet ústa, cálovat a nestarat se. Protivit se tu není taky radno: kdo pípne proti, je vlastizrádce. A semelou ho… Babišova média.
„Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci Evropský parlament pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR,“ vypotila včera za Babiše Benešová. Z občana tak dělá vola: že v mediálním tlaku na každého, kdo nad špinavostmi premiéra ještě strachy neoněměl, jsou mistři hlavně nohsledi z jeho Mafry ale i odjinud a skrze nastrčené loutky v televizní radě možná brzy i ve veřejnoprávní televizi, to už tu ví skoro každý. Přesto mohli mediální tlak na „český justiční systém“ europoslanci zaznamenat: třeba když kul Zemanův kancléř Mynář pikle se soudci v přítmí hotelů.
Usnesení vlády proti rezoluci Evropského parlamentu ve skutečnosti není odpovědí do Bruselu, ale jen dalším z „píár“ triků Babišových amerických poradců na české voliče. Nabubřele se vymezovat proti unijním formulacím jen pár měsíců poté, co trestně stíhaný český premiér nazval šéfku kontrolní mise Evropského parlamentu Hohlmeierovou, jež s dalšími europoslanci zjišťovala v Praze fakta o jeho střetu zájmů, za pomatenou, je chrapounství na entou.
Mařenka to ví, ale nezařídí nic. Mít respekt u evropských kolegů z branže a současně být Babišovou domovní důvěrnicí nejde dohromady. A v Bruselu se rusky nemluví…