Marian Jurečka je novým šéfem KDU-ČSL. Zdechovský z volby odstoupil

V pražském hotelu Ambassador si dnes KDU-ČSL zvolila do svého čela Mariana Jurečku. Od delegátů obdržel 205 z 357 platných hlasů. O místo se ucházel i Jan Horníček a dosavadní místopředseda Jan Bartošek. Europoslanec Tomáš Zdechovský z volby nakonec odstoupil. Dosavadní šéf Marek Výborný opustil funkci z rodinných důvodů. První místopředsedkyní se stala Šárka Jelínková.

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka vyzval lidovce k odvaze. Prohlásil, že lidovci mají jako jediní propracovaný koncept sociálně-tržního hospodářství. „Víme, kam patříme. Jsme srdcem Evropy, součástí Evropské unie a NATO, které zaručují naši bezpečnost a prosperitu. Chci, abychom byli důstojnými, aktivními a spolehlivými členy těchto organizací,“ poznamenal dřívější první místopředseda KDU-ČSL.

Stranu podle Jurečky tíží, že se ztrácí v davu opozice. „Lidé mnohdy nevědí, co říkáme my a co opoziční strany. I naše dobré návrhy v oblasti sociální či v oblasti ochrany vody a půdy se potom ztrácejí v tomto opozičním rybníku,“ postěžoval si. Lidovci podle něj také ztratili sebedůvěru. Zaměřit by se měli rovněž na problematiku dostupnosti bydlení, plastů nebo dopravy, míní. Jurečka zopakoval svůj postoj ke spolupráci s dalšími subjekty před parlamentními volbami v roce 2021, které podle něj brání legislativní a technické překážky.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner