Marine Le Pen si půjčila ruské peníze a teď říká, že Ruska není třeba se bát. Tak určitě…

repro: youtube ()

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen soudí, že vítězství Donalda Trumpa posiluje i její šance na zvolení francouzskou prezidentkou. Jak uvádí server stanice BBC, vyhlásila i pár dalších věcí. Třeba: „Věřím, že každá země má právo hájit své vlastní zájmy.“ Nazvala Evropskou unii „represivním modelem“ a řekla, že by měla být nahrazena „Evropou svobodných národů“, po čemž prý mnoho Evropanů touží.

Tak to všechno už známe. Teď ale ta (tragi)komická vložka. Když byla tázána na potenciální hrozbu ze strany Ruska s ohledem na anexi Krymu, uvedla, že „není žádný důvod se děsit“. „Rusko je evropská země a tak by bylo lepší, pokud chceme silnou Evropu, vyjednávat s Ruskem.“ Rusko pod vedením Putina prý provozuje „rozumný protekcionismus“ a Putin se zajímá o zájmy své vlastní země a brání její identitu“.

Všechny tyhle nesmyslné řeči by se daly odbýt celkem jednoduše. Bodejť by Vůdkyně nemluvila o Putinovi a Rusku tak hezky, když potřebuje ruské peníze. Její strana Národní fronta požádala Rusko o půjčku 27 milionů euro, aby mohla financovat svou kampaň v roce 2017. Mimo jiné o tom psal už v únoru tohoto roku list The Times a citoval stranického pokladníka.

Tato strana dostala už v roce 2014 11 milionu euro od bank spojených s Ruskem. Jak tehdy uvedla media, bylo to výměnou za to, že strana podpoří Rusko ohledně jeho anexe Krymu. Strana skutečně tvrdila, že výsledek referenda po obsazení Krymu je legitimní a kritizovala zavedení sankcí vůči Rusku za jeho akce na Ukrajině.

Že chce Rusko získat vliv na evropské politické strany, o tom se mluví už aspoň deset let. Tady to vidíme v praxi. Půjčíme peníze a vy budete hájit naše zájmy. Ve světle toho je blábolení o útisku ze strany Bruselu a národní suverenitě skutečně směšné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]