Markéta Pekarová Adamová: Orbán papouškuje ruskou propagandu

(Roman Černý)

FOTO: Roman Černý

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se v rozhovoru pro Týdeník FORUM vrací ke své kritice maďarského premiéra Viktora Orbána, která se podle ní během ruské války na Ukrajině ukázala jako oprávněná. Zároveň hovoří o atmosféře v TOP 09 po více než šesti měsících ve vládě, ale i o tom, zda kabinet Petra Fialy zvládá současnou krizi.

Před časem jste ostře kritizovala Viktora Orbána, což vyvolalo mnoho ohlasů, a to i kritických. Jak se na svá slova zpětně díváte?

Válka na Ukrajině potvrzuje má slova, že Orbán je pro náš region trójským koněm, který spolupracuje s Ruskem i s Čínou a pouští jejich vliv do Evropy. Jde o režimy, které jsou diktátorské, a i on sám ve své zemi bohužel po jejich vzoru zavádí autoritativní praktiky. Ne nadarmo začala v nedávné době do Maďarska znovu vysílat Svobodná Evropa. I mnozí z těch, kteří mě za má slova kritizovali, se, myslím, dnes museli probudit. Maďaři nepomáhají Ukrajincům tak jako zbytek Evropské unie, jezdí si do Ruska vyjednávat ceny plynu, a v klíčových otázkách v EU a NATO jednotu sice ještě úplně nebortí, ale velmi významně ji nahlodávají. Přes Maďarsko se nedá na Ukrajinu transportovat vojenská pomoc, ačkoli právě to by byla efektivní cesta. Tím pomáhá Rusku.

Jak moc tímto oslabila V4 a její význam?

Přirozeně vzhledem k chování Maďarska vztahy ochladly. Naším spojencem v této bezpečnostní situaci jsou Slováci a Poláci. Orbán někdy opravdu papouškuje ruskou propagandu, a to nadále nemůžeme tolerovat. Já sama jsem v červnu měla jet na setkání předsedů parlamentů V4 do Budapešti, Maďarsko tehdy zemím předsedalo. Neumím si představit, že bych tam v takovéto situaci jela, akce se nakonec vůbec neuskutečnila. Je tedy vidět, že vazby jsou minimálně utlumené.

Zdá se ale, že Viktora Orbána toto nijak nebrzdí. Naopak jsme nedávno slyšeli projev, v němž mluvil o „nemíšené maďarské rase“. Neděsí vás trochu, že se v Evropě ve 21. století takto vyjadřuje vysoce postavený politik?

Mě jeho kroky, ale i činy děsivé připadají. Myslím si, že jim máme věnovat daleko větší pozornost. Jsme v bezprostřední blízkosti země, se kterou jsme v mnoha spojeneckých aliancích. A tato země rozdává pasy Maďarům žijícím v jiných

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články