Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová pojede na návštěvu Tchaj-wanu

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09 (TOP 09 / se svolením autora)

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09 | FOTO: TOP 09 / se svolením autora

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) plánuje příští rok cestu na Tchaj-wan. Cesta by měla mít také obchodní charakter, sněmovní delegaci by doprovázeli čeští podnikatelé. Pekarová Adamová to řekla na středečním setkání s novináři. Cesta by se mohla podle ní uskutečnit v první polovině roku, termín se dojednává s tchajwanskou stranou.

„Náplň cesty bude zaměřena nikoli jenom politicky, ale i obchodně. Byla by doprovázena početnou delegací podnikatelů, kteří mají zájem o zvýšení svých obchodních příležitostí ve spolupráci s Tchaj-wanem,“ uvedla předsedkyně dolní komory. Možností je podle ní mnoho díky technologické vyspělosti Tchaj-wanu.

(Týdeník FORUM)

„Snažíme se, aby fungovala dobře už dlouho navázaná spolupráce, kterou započal zejména pan předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS),“ podotkla Pekarová Adamová. Užší kontakty s Tchaj-wanem nastartovala před dvěma lety senátní výprava v čele s Vystrčilem. Uskutečnila se přes hrozby a protesty Číny a nesouhlas Hradu či představitelů tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO).

Návštěva představitelů sněmovny by měla podle Pekarové Adamové vyjádřit jasnou podporu Tchaj-wanu. „V rovině diplomatických vztahů je to významné i z hlediska geopolitiky, protože Tchaj-wan je v permanentním ohrožení ze strany Číny, které narůstá,“ poznamenala.

Tchaj-wan je demokratický stát, jehož nezávislost Čína neuznává. Čínský komunistický režim ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články