Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyzve Sněmovnu, aby odmítla postoj vlády k rezoluci EP o Babišovi

FB Adamová

Markéta Pekarová Adamová | FOTO: FB Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na příští řádné schůzi Sněmovny v červenci navrhne, aby se poslanci zabývali stanoviskem vlády k rezoluci Evropského parlamentu (EP) o nepochybném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekla to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Prioritou vlády podle ní nejsou občané, ale zájmy Babišova svěřenského fondu. Rezoluce Evropského parlamentu není podle TOP 09 vměšováním do vnitřních záležitostí České republiky, jak tvrdí Babišova vláda ve svém pondělním stanovisku.

Vláda tímto svým stanoviskem vůči rezoluci Evropského parlamentu podle politiků z TOP 09 potvrdila, že její prioritou není zájem českého občana a daňového poplatníka. Její prioritou jsou zájmy svěřenského fondu předsedy vlády Babiše a ministři se chovají jako jeho zaměstnanci. Zvláště ostudná je forma vládního usnesení. Argumenty i stavba jednotlivých vět jsou zcela shodné se stanoviskem Agrofertu. Je důvodné se domnívat, že stanoviska vlády i stanoviska holdingu ke konfliktu zájmu Andreje Babiše píše jeden a tentýž tým.

FB Úřad vlády

„Myslím, že bychom k tomu jako Poslanecká sněmovna neměli mlčet, že se nás to velmi dotýká. Dotýká se to pozice České republiky v rámci Evropské unie, je to pro nás i z mezinárodního hlediska velká ostuda, proto bychom jako Parlament tuto věc měli řešit. Mimořádná schůze, která dnes zasedá, má jasně daný program a není možné do něj doplnit jakýkoli nový bod, proto navrhnu, abychom se tím zabývali na řádné schůzi v červenci,“ řekla Pekarová Adamová.

„Vláda se tím degradovala na politickou divizi soukromé obchodní společnosti,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Odmítnutí rezoluce je výsměch nejenom evropským institucím, ale především českým občanům. Řadě z nich není lhostejné, že je v čele vlády velkopodnikatel, nikoliv státník. Pozice vlády poškozuje celou Českou republiku a parlament by neměl mlčet. Na řádné schůzi Sněmovny navrhnu projednání této věci,“ dodává poslankyně Pekarová Adamová.

Ministerský předseda podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, protože se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner