Marketingový produkt jménem Babiš se hroutí. Teď půjde o životy a volební hlasy

Pusa pro Marka Prchala, propagandistu Andreje Babiše (archiv)

Pusa pro Marka Prchala, propagandistu Andreje Babiše | FOTO: archiv

Předseda vlády Andrej Babiš, ten, kterého známe z plakátů, z Čau lidi, z twitterových příspěvků, které nepíše, z článků, které nepíše, a z knihy, kterou nečetl, je nástrojem na volební hlasy, výrobkem Marka Prchala, jehož fungování a efektivita jsou bohužel omezeny jednou základní věcí. Jeho údajné úspěchy je možné prezentovat pouze v době rostoucí ekonomiky a bez hrozeb zvenčí. Protože skutečný Andrej Babiš, kterého odhalí hned první větší problém, je někdo úplně jiný: Cynik ochotný všechno vyměnit za volební hlasy, tvor patologicky toužící po moci a chaotik (občas působící jako šílenec), který se obklopil neschopnými přikyvovači. Ano, mohli jsme na to přijít, kdyby přišla jen ekonomická krize. Jenže je tady koronavirus a Česká republika jeho druhou vlnu zažívá nepřipravená, nejhorší v celé Evropě a bez kompetentního vedení. Pod Andrejem Babišem. Je to špatné, ale bude to ještě horší.

Ve světle dnešních událostí, které predikují velmi krušné příští týdny, se zdají mnohé kritiky vlastně banální. Třeba před časem se zdálo dost podivné, že vláda rozprodává státní rezervy kovů. Aby bylo možné nadále uplácet voliče a žít stylem „po nás potopa“. Jenže najednou už u rezerv nejde o kovy, ale o ochranné pomůcky pro zdravotníky a ohrožené skupiny obyvatelstva. V lednu opozice upozorňuje na blížící se epidemii a vláda nereaguje. Pozdější absolutní chaos si jistě pamatujeme všichni. Jenže pak už jsme „vyhráli nad koronavirem“ a bylo potřeba dělat, že je všechno v pořádku. Premiér odjel na Krétu, ministr zdravotnictví ze Superstar se zbavil Romana Prymuly, co nás chtěl v Česku na dva roky zavřít, a pak se všichni společně zbavili Rastislava Maďara. Protože nikomu už dávno nešlo o vyřešení problému nebo o přípravu na druhou vlnu, o níž se mluvilo celé týdny a měsíce, ale jen o jediné: O blížící se senátní a krajské volby.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Premiér Babiš do poslední chvíle čekal, než konečně přiznal, že počty nakažených, které jsou nejvyšší v Evropě, jsou problém. Ale ne, omyl, on nečekal do poslední chvíle, ozval se ještě po ní! Teď tedy znovu vzniká Ústřední krizový štáb a ministr vnitra Jan Hamáček hledá ve skříni červenou mikinu. Jenže ani to už nejspíš situaci příliš nezlepší.

Když se Babiš koncem jara vysmíval Itálii, která to prý nezvládla, sám neudělal vůbec nic pro to, aby existovala jistota, že Česká republika bude na případnou druhou vlnu připravena. V jihoevropských státech jste v létě téměř nenašli budovu, před kterou by nebyla dezinfekce. Čím to je? Nejspíš tím, že si tam uvědomili, že právě dezinfekce je o něco důležitější téma než pět tisíc korun pro důchodce před volbami. A přitom právě tuto skupinu občanů je potřeba efektivně chránit, nikoli tupě uplácet! 

Eric Drooker

Proč se tohle všechno děje? Je to jednoduché. Celá politika hnutí ANO je založena na marketingových průzkumech. Andrej Babiš je schopen zařídit, že v Lidových novinách určených pro intelektuální publikum (zatím ještě) vyjde článek o tom, že pro Českou republiku jsou nejdůležitější členství v Evropské unii a cesta k přijetí eura. V tentýž den je možné si v Parlamentních listech nebo na bulvárním webu expres.cz přečíst sdělení, že euro nikdy a že my si do peněz z Bruselu mluvit rozhodně nenecháme. Když Babiš mluví v Praze před kamerami, vzpomíná na Václava Havla. Vězte, že v jiném, o něco vhodnějším prostředí, bude mluvit o tom, že se musíme zbavit nepřizpůsobivých a že si do naší krásné zemičky nepustíme ani jednoho migranta, i kdyby šlo o sirotky bez domova.

Svět podle Babiše je založený na tunách lží a marketingových kliček. Jenže tato „politika“ nakonec narazí na reálný problém. Na takový, ze kterého se nelze vylhat či který nelze vysvětlit na titulních stranách svých vlastních novin a překrýt úplatkem voličů a štěnětem ve videu na facebooku. A takovým problémem je dnes koronavirová pandemie.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (FB AB)

Andrej Babiš ani omylem není lídr. Je to člověk, který svým přístupem, lhaním, neochotou nechat místo kompetentnějším, protože by nebyl tím hlavním vůdcem před kamerami, a naprostou neschopností způsobil současnou krizi. Je za ni osobně odpovědný. Tuto odpovědnost podle svých slov převzal několikrát, například ve známém projevu během jarní karantény. Zopakoval to při mnoha příležitostech a i když teď už brzy začne vyhazovat epidemiology ze svého týmu, zařízne ministra Vojtěcha nebo se schová za záda Jana Hamáčka, nic se na tom nezmění.

Andrej Babiš absolutně selhal, ohrozil zdraví obyvatel, stejně jako doposud drtil českou demokracii, zamlžil západní směřování, potlačil svobodu slova, ohnul rovný trh nebo férovou politickou soutěž. I kdyby to mnozí doposud neviděli, teď je už opravdu jasno. Je čas, aby Andrej Babiš dohrál svou historickou roli a konečně odešel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]