Marksová by zrušila vdovské důchody. Prý jsou přežitek

Eric Drooker

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová by do budoucna uvítala změnu ve vyplácení důchodů. Podle zástupkyně ČSSD jsou například vdovské důchody prvorepublikovým přežitkem, a proto by se měly zrušit. Kritika jejích slov přišla z ODS. Expertka pro sociální oblast Lenka Kohoutová tvrdí, že nápad Marksové je hloupost.

Michaela Marksová si myslí, že v době, kdy pracují muži i ženy, nemají vdovské důchody žadný smysl. O peníze po mrtvém partnerovi by zrušením vyplácení těchto dávek přitom přišlo kolem 700 tisíc lidí. Podle časopisu Týden sice Marksová zrušení iniciovat nebude, ale do budoucna by ho uvítala. „Je mi jasné, že je to trochu rouhavá myšlenka, přesto ji vyslovím nahlas. Například vdovské důchody vnímám coby prvorepublikový přežitek. Věřím, že někdy v budoucnosti budou zrušeny,“ řekla magazínu Marksová.

Její slova však vzbudila nevoli mezi občanskými demokraty, kteří zastávají názor, že Marksová v problematice důchodového systému selhává. „Jediné, co s ním umí udělat, je, že říká, že ruší třetí důchodový pilíř a že zřejmě nebude oproti původnímu slibu valorizovat tak vysoko jako loni,“ tvrdí expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová. „Nevidí, v jakém je důchodový systém minusu, a nic se s tím nesnaží udělat,“ dodává.

Pozůstalostní důchody jsou třeba, zní z ODS

Nápad na zrušení vdovských důchodů je podle Kohoutové nesmysl. „Jediné, co jí napadne, je takováhle hloupost. To pak může říct, že zruší i sirotčí důchody, protože k ničemu nejsou,“ řekla expertka pro server Eurozprávy.cz. „Průměrný důchod je kolem jedenácti tisíc korun a pozůstalostní důchody budou splňovat svůj účel do té doby, dokud budou důchody takhle nízké. Jestliže se s tím systémem něco neudělá, tak vždy budeme pozůstalostní důchody potřebovat,“ vysvětlila Kohoutová. Marksové by doporučila, aby si zkusila, jak těžké to mají v současnosti důchodci. „Paní ministryně by měla jít a žít plnohodnotným životem měsíc za to, co dostane jen z důchodu,“ radí ministryni práce a sociálních věcí členka ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner