Marksová ukazuje svou neznalost, říká Kohoutová z ODS

Eric Drooker

Vyjádření ministryně práce a sociálních věcí, že by si dokázala představit zrušení vdovských důchodů, vyvolalo odezvu. Nejkritičtěji se k němu vyjadřuje ODS prostřednictvím své expertky pro sociální oblast Lenky Kohoutové. Ta tvrdí, že pokud Marksová tvrdí, že zákon je přežitkem, protože dávno vydělávají kromě mužů i ženy, a tudíž ztrácí pozůstalostní důchody smysl, ukazuje tak prý svou neznalost.

Kohoutová upozorňuje na fakt, že pozůstalostní důchody nejsou vypláceny pouze ženám. „Argument, že jsou prvorepublikovým přežitkem, kdy žena nepracovala a muž ano, ukazuje opět na zvláštní myšlenkové konstrukty vedení Ministerstva práce a sociálních věcí,“ říká Kohoutová. „Vypadá to, že paní ministryně neví, že pozůstalostní důchody nejsou vypláceny pouze ženám,“ upozorňuje členka ODS.

Marksová sice o zrušení vyplácení těchto důchodů mluvila v souvislosti s budoucností, přesto se její nápad Kohoutové nelíbí. „Ano, ideu o zrušení vdovských a vdoveckých důchodů paní ministryně vyřkla jako vizi budoucnosti, ale myslím, že to hodně vypovídá o jejím smýšlení nad sociálními tématy,“ tvrdí. Chyba je podle experty občanských demokratů v celé ČSSD. „Pokud upozorňuji na to, že v rukách sociální demokracie se sociální systém smršťuje pouze na přerozdělování chudoby, je to právě tento případ, který to potvrzuje,“ upozorňuje Kohoutová.

Že jsou první na řadě pozůstalí, je nevkusné

Ministerstvo práce a sociálních věcí má podle tvrzení političky těžký úkol, protože rozdělování dávek potřebným lidem je velmi náročné. Nesmí však docházet k šetření, které postihne občany v těžké životní situaci. „Takovým příkladem může být škrtání finanční pomoci lidem, kteří se mohou bránit jen problematicky, nebo na to ani nemají síly, a je nevkusné, pokud jako první paní ministryni napadnou ti, kteří ztratili svou životní partnerku nebo partnera,“ vadí Kohoutové. „Přijde mi nevhodné připomínat obtížnost takové situace, zvláště když se nejčastěji týká občanů v důchodovém věku,“ dodává.

Musí si peníze každý vykřičet?

Nešťastné přijde expertce pro sociální oblast i načasování slov Marksové. „Pokrytectví celého nápadu tkví ještě v tom, že padl několik dní poté, co vládní poslanci výboru pro sociální politiku schválili nárok na desítky milionů pro vybrané odboráře a vybrané zástupce tripartity,“ připomíná Kohoutová. „Skutečně chce paní ministryně rozdělovat peníze podle vzoru „kdo si co vykřičí“? A co ti, kdo křičet nemohou, nebo nechtějí, protože jim to přijde nevkusné, to patří také k prvorepublikovým přežitkům?“ ptá se členka ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]