Marta Kubišová k 30. výročí revoluce znovu natočila Modlitbu pro Martu

Zpěvačka Marta Kubišová je jedním ze symbolů roku 1989. A stejně tak její píseň Modlitba pro Martu spojovaná samozřejmě nejčastěji se srpnovou okupací roku 1968, kdy také vznikla. Nyní mají fanoušci možnost podívat se na nový videoklip k této písni.

Modlitba pro Martu vznikla v roce 1968 pro populární televizní seriál Píseň pro Rudolfa III. Hudbu složil Jindřich Brabec, text na motivy Jana Amose Komenského napsal Petr Rada. Vzhledem k textu si ji ale lidé spojili právě se srpnovou okupací, a tak byla později zakázána.

Modlitba byla improvizovaně natočená poprvé 23. srpna 1968 a Kubišovou doprovodil na piano Angelo Michajlov a na bicí Karel Černoch. V roce 1969 vyšla píseň na albu Songy a balady, v roce 1970 již vyjít nesměla.

Marta Kubišová veřejně tuto píseň zazpívala 21. listopadu 1989 z balkonu Melantrichu pro zcela zaplněné Václavské náměstí v Praze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]