Martin Baxa: Zveřejněte, proč mají zůstat školy zavřené, nebo obnovte výuku

Plzeňský primátor a poslanec Martin Baxa (ODS) (FB Martin Baxa)

Plzeňský primátor a poslanec Martin Baxa (ODS) | FOTO: FB Martin Baxa

Místopředseda ODS Martin Baxa dnes veřejně vyzval ministra školství Roberta Plagu ke změně jeho plánu, podle něhož už fakticky nemá být v letošním školním roce obnovena řádná výuka v českých školách. Baxa žádá zveřejnění konkrétních dat o možných epidemiologických rizicích ve školách, nebo maximálně možné obnovení výuky, pokud tato rizika už pominula.

„Pan ministr Plaga se svým plánem zatím vystupuje trochu jako pošťák dosud neznámé skupiny epidemiologů. Mám pocit, jako by pan ministr považoval doporučení epidemiologů za recept na Becherovku, který znají jen dva lidi na světě, je v trezoru a navíc zašifrovaný. Osobně jsem přesvědčen, že by se dala zveřejnit jasná čísla a jasná fakta, jaká rizika nyní ve školách hrozí. Ale pan ministr je teď buď nemá, nebo je nechce z neznámého důvodu zveřejnit.

Rodiče, učitelé i žáci ale mají naopak podle mého názoru právo znát, jaká konkrétní rizika tu jsou a v čem spočívají. Zatím ale od pana ministra všichni slyší jen návrh, aby se školy už v podstatě do konce školního roku neotevřely. Řešení v oblasti školství proto odporuje tomu, co vláda nyní prosazuje v ostatních oblastech. 

Pro mě osobně je nepochopitelné, aby titíž epidemiologové na jedné straně dovolili od 25. května uvolnit život v zemi, ale drželi zároveň školy takřka úplně uzavřené,“ uvedl Baxa a vznesl na ministra školství další aktuální otázku: „V čem je rozdíl mezi Českou republikou a Německem, Rakouskem nebo Dánskem, kde se školy postupně otevírají už v současné době?“

Baxa je přesvědčen, že by faktické neotevření škol bez pádného důvodu znamenalo prohloubení problémů pro rodiče i školy jako takové. „Nemůžeme také zapomenout na to, že část žáků a studentů nemá přístup k výuce na dálku, nebo jejich rodiče nemají čas či schopnosti svým dětem s výukou na dálku pomoci. I na ně musíme při rozhodování myslet,“ doplnil školský expert ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články