Martin Fendrych se bojí, že bude dobrý Babišův přínos zmařen novým Palermem

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych nás přesvědčuje, abychom se v těžké době semkli za Andrejem Babišem. (ceskatelevize.cz)

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych nás přesvědčuje, abychom se v těžké době semkli za Andrejem Babišem. | FOTO: ceskatelevize.cz

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych se v článku „Benešová za Kněžínka: Vrací se Palermo. Justici bude řídit Zeman a »čapí« Babiš“ rozhořčuje nad výměnou ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou, dlouholetou spojenkyni a poradkyni prezidenta Zemana, bývalou nejvyšší státní zástupkyni a ministryni spravedlnosti v Rusnokově (tj. Zemanově) vládě.

V tom, že nejde o změnu k lepšímu, lze s autorem zajisté souhlasit. Zarážející a znepokojivý je ovšem důvod Fendrychova rozhořčení. Podle něj s nástupem Marie Benešové na ministerstvo spravedlnosti „velmi vážně hrozí návrat do doby temna, kdy Česko začali ovládat kmotři. S justicí může být zle. Její nezávislost bude vážně ohrožena.“ Jako by nebylo nejen s justicí, nýbrž i s českou demokracií a právním státem zle už delší dobu. Kdo podle pana Fendrycha ovládá Česko dnes? 

Martin Fendrych v komentáři nepokrytě naznačuje, že dnešní doba je stále ještě lepší než „časy velkého temna, opoziční smlouvy, tedy doby, kterou sám Babiš mnohokrát nazval Palermem“. Výraz „temno“ přitom v souvislosti s předbabišovskou érou několikrát opakuje, aby čtenář nebyl na pochybách, čeho se má obávat. Zatím je nejspíš všechno (docela) v pořádku, s „Palermem“ Andrej Babiš zatočil, ale teď se mohou zlé časy znovu vrátit. „Doufali jsme, že tyhle časy máme nenávratně za sebou. Nemáme,“ píše se v komentáři.

V to ovšem doufal leda tak pan Fendrych a jeho ideoví souputníci. Na opravdu špatné časy se tu systematicky a cílevědomě zadělávalo od velkého protikorupčního běsnění v letech 2011–2012, na němž se pan Fendrych jako publicista horlivě podílel. Tato vlna správně živeného lidového hněvu pak vynesla k moci nejprve Miloše Zemana a krátce na to Andreje Babiše. V době následného budování a upevňování babišovsko-zemanovských „Nových pořádků“ měl pan Fendrych plné ruce práce s obhajobou kroků olomouckého vrchního státního žalobce Iva Ištvana a Babišova „elitního detektiva“ Roberta Šlachty při razii na Úřadu vlády v červnu 2013 a s bojem proti policejní reorganizaci, proradně spunktované bývalým ministrem vnitra Chovancem a premiérem Sobotkou. 

Nynější zklamání a starost o osud české justice panu Fendrychovi nezávidím. Myslel si, že už je líp, a teď přichází Marie Benešová, aby všechnu tu práci zhatila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]