Martin Hausenblas: Riskujeme výbuch extremismu

Eric Drooker

Přemýšlím nad tím, co se stalo ve Francii a nad důsledky. Jsem Evropan a Evropa je nyní zkoušena. Pokud má tento projekt, ke kterému naše země nemá alternativu, uspět, musí projít hlubokými změnami.

Podle mého názoru je třeba, aby ten krutý teroristický v Paříži Evropu sjednotil. Jedině jako integrovaný celek můžeme totiž čelit rizikům a problémům, před kterými stojíme. Ať je to problém migrace, či terorismu. Jde zejména o potřebu funkční společné ochrany vnějších hranic, společné zahraniční a imigrační politiky, ale také společné vojenské intervenční doktríny. Jedině tak se může EU zachovat sociální smír a také být aktérem v místech konfliktu za účelem jejich stabilizace a ne jen divákem nesoucím následky takové vnější nestability. Bez schopnosti prosazovat své zájmy je EU pouze obr na hliněných nohou.

Eric Drooker

 

Naše hodnoty a ideály bez schopnosti intervenovat nás činí zranitelnými. Riskujeme radikalizaci obyvatelstva vedenou strachem z neschopnosti celku reagovat. Riskujeme výbuch extremismu a fašismu. Následky takového vývoje by se pak svým rozsahem s důsledky včerejšího teroristického činu nedaly srovnat. Naše země nemá žádnou jinou alternativu, než se z pozice kverulanta posunout do pozice respektovaného aktéra. Evropská unie totiž potřebuje hlubší změny než jen ty popsané výše. Některé kompetence totiž naopak musí být posunuty na úroveň členských států a celá struktura musí být zjednodušena. Musí také být odstraněn demokratický deficit ve formě Evropské komise, která není nikým volena, a musejí být posíleny kompetence Evropského parlamentu.

Eric Drooker

 

V opačném případě nás čeká rozpad Unie. Rozpínavým ambicím Ruska pak bude chybět protiváha a to je věc, která naši zemi přímo bezpečnostně ohožuje. Také proto, že snaha našich současných politických špiček o příklon k Rusku je více než zřejmá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner