Martin Jaroš napsal Václavu Klausovi jr., jak je to s Evropskou unií

Český marketingový expert Martin Jaroš (ČTK)

Český marketingový expert Martin Jaroš | FOTO: ČTK

Marketingový expert Martin Jaroš publikoval vysvětlení formou podobenství, proč je nesprávné, aby Česká republika opouštěla Evropskou unii.

„Je to něco, jako když jste bohatí a máte spolu děti, ale manžel vás začíná mlátit. V takové chvíli je slušné, morální a demokratické položit si otázku, zda to stojí za to.“

Takto popisuje Václav Klaus mladší náš vztah k EU. Začátek toho přirovnání je skvělý – a zároveň perfektně ukazuje názorový rozdíl mezi VK ml. a mnou. A taky životní rozdíl.

Václav Klaus už myslí na to, jak by se s EU rozváděl. Já s ním naprosto souhlasím, že jsme s EU v manželství (přesněji s ostatními státy, EU je to manželství samo). Ale na rozdíl od VK ml. jsem přesvědčen, že se vůbec nemlátíme. V této fázi náš vztah ani zdaleka není, VK ml. to čte špatně nebo schválně podsouvá zavádějící metaforu. Maximálně se někdy trošku pohádáme, což ke KAŽDÉMU, opakuji KAŽDÉMU manželství patří. A je to pro manželství zdravé. Manželství je vztah, na kterém se musí pracovat, ta spokojenost není zadarmo.

No a přesně takhle to máme v životě. Václav Klaus ml. (48) se už  dvakrát rozvedl. O rozvod druhého manželství požádal vloni v říjnu, pět dní po volbách. Jeho druhé manželství trvalo pět let a má z něj čtyřletou dceru. On je na tento způsob řešení konfliktů zvyklý. Utéct.

Já jsem, pravda, o něco mladší než on (41). Svou ženu jsem potkal, když mi bylo dvacet, v Německu na škole. Od třetího dne jsme věděli, že patříme k sobě. Čtyři roky jsem za ní jezdil vlakem do Rumunska – skoro každý druhý víkend. Cesta tam mi trvala patnáct hodin, přijel jsem tam v sobotu večer, pak jsem byl čtyři hodiny s Beou, pak jsem jel zase patnáct hodin zpátky, abych byl v pondělí zase ve škole. Byl jsem student, byl jsem úplně švorc, všechny peníze z brigád šly na vlak. Ale byl jsem mladý, takže mě neunavovalo spát v EC Hungaria a v mikrobusech na maďarsko-rumunské hranici. Tak jsme to dělali roky, než jsme se vzali a Bea mohla dostat trvalý pobyt v ČR a přistěhovat se do Benešova. Něco jsme tomu vztahu obětovali, a tak nám na něm záleží. To, že máme po 21 letech řekl bych ještě pěknější vztah než v roce 1997, pokládám ze největší štěstí a největší úspěch svého života. Občas se taky rafnem – jsme přece jen i jiné kultury, Bea je ohnivější Maďarka, já jsem severštější Čech – ale zároveň na tom vztahu pracujeme a DÍKY TOMU jsme v něm šťastní. Jak jde čas, tak si čím dál tím víc uvědomuju, že moje úžasná žena a stabilní rodina jsou největší hodnoty v mém životě.

A o tom to celý je. Jestli chceme furt utíkat, tak se rozveďme. My jako ČR budeme matka samoživitelka a v okolí už obchází jiný chlapík, známý násilník, který se nás rád ujme. Ne všichni mají to štěstí, že mají peníze jako VK ml., takže rozvod a následné zchudnutí bez problémů ustojí. Ale jde i o víc než peníze. Jde o celou tu věc, že někam patříte, že jste partneři v něčem, co je větší než vy sami.

Za sebe mám jasno. Chci na tomto vztahu pracovat, i když ty hádky vidím taky. Nechci mluvit o rozvodu. Protože ti, kdo o nich furt mluví, ti se v nich nakonec zacyklí, pane Klausi mladší.

Martin Jaroš

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]