Martin Komárek a fenomén novinářské prostituce

Eric Drooker

Bývalá šéfredakorka časopisu Dotyk a Ekonom Eva Hanáková upozornila na Twitteru, že novým šéfkomentátorem v centrální redakci regionálního Deníku bude Martin Komárek, někdejší komunistický novinář a poslanec Babišova hnutí ANO. Hanáková pouze uvedla, že „názorové směřovaní jednoho z hlavních deníků Česka bude nově určovat exposlanec za hnutí ANO a velký obdivovatel A. Babiše Martin Komárek“. Připomněla navíc rozhovor s Komárkem na serveru info.cz: „Martin Komárek: Babišovi věřím, demonstrantům nemá cenu ustupovat„.
Na tento věcný a informativní příspěvek odpověděla řada naštvaných uživatelů, že si Hanáková dovoluje kádrovat novináře. Někteří navíc připojili urážlivé poznámky na téma jejího ženství (kupříkladu: hezká tvářička, ale slepičí mozek…).

Poslanec hnutí ANO Patrik Nacher se v souvislosti s tweetem Evy Hanákové za Martina Komárka zásadně postavil: „Kádrovaci všech zemí, polibte mi víte co… jednou byl Komárek poslancem za ANO, tak bude mít až do smrti útrum, to je jasné. Šel bych dál, zabavil bych mu pas a občanku, aby nemohl ani cestovat. Co třeba počkat a preventivně ho dopředu apriori neodsuzovat? Asi chci moc…“

Informace, že do významných novin nastupuje někdejší poslanec  vládní strany, je za všech okolností relevantní zprávou, jež navozuje legititmní úvahy o směřování dotyčného listu. Hanáková neučinila nic víc a schytává jízlivou a špinavou kritiku. Přitom situace je mnohem horší, než že by šlo jen o přechod poslance vládní strany do formálně nezávislých novin. Martin Komárek se jako poslanec hnutí ANO výrazně podílel na proměně mediálních rad a dosáhl takových personálních změn, že přispěl k ohrožení svobodné žurnalistiky v České televizi, v Českém rozhlase a v České tiskové kanceláři. Zanechal zde po sobě exponenty hradní politiky, příznivce dezinformační sféry a množství zastánců Andreje Babiše.

Komárkova otevřená služba oligarchovi a estébákovi Andreji Babišovi zcela úzce souvisí s jeho předlistopadovou novinářskou činností. Komárek se profiloval před Listopadem 1989 jako odborník na osobnost Klementa Gottwalda a ze série jeho článků pro Rudé právo čiší, že tohoto zločince a masového vraha velice obdivoval. Komárkovy články, které se věnovaly nejhorší postavě českých dějin 20. století, vyzývaly k tomu, abychom se učili „myslet gottwaldovsky“ a kráčeli při budování socialismu v jeho stopách. K nedožitým narozeninám pak Martin Komárek věnoval Gottwaldovi v příloze Rudého práva článek „Magnetismus tvořivé osobnosti“.

Je zcela patrné, že Komárek pocítil magnetismus tvořivé osobnosti během své novinářské a politické kariéry ještě vícekrát. Konkrétně jej pocítil vůči Václavu Havlovi, Václavu Klausovi a v posledních letech objevil magnetismus tvořivé osobnosti u Andreje Babiše. Asi se nepleteme, když přítomnost tohoto Komárkova „magnetismu“ dáme do souvislosti s tím, že dotyčná tvořivá osobnost je vždy právě držitelem politické moci. Pro tento magnetismus máme jinak mnohem přiléhavější označení: Novinářská prostituce. Tím se vyznačuje každý novinář, který pracuje ve prospěch toho, kdo je u moci a kdo také podle toho umí měnit své názory, když se moc vymění.

Prostituce mezi novináři je v éře Andreje Babiše opět výraznou charakteristikou české žurnalistiky. Redakce Babišových médií jsou plné lidí, kteří přizpůsobili své myšlení a svoji novinářskou práci svému vydavateli, který je zároveň politickým hegemonem a předsedou vlády. Jsou součástí aparátu, který zabezpečuje Babišovu politickou moc. Když se někdo na takové práci podílí dlouhodobě a již několik let, tak by si měl uvědomit, že se ocitl v roli prostituta, který by se měl své chování stydět. Přechod do jiné redakce jej přitom nezbavuje zodpovědnosti zcela. Měl by se prostě omluvit.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]